Elektroniczne dowody już w przyszłym roku

Dowód osobisty potwierdzi uprawnienia do korzystania z wielu usług, np. medycznych finansowanych przez NFZ. Będzie można się nim również posługiwać w celu składania podpisu elektronicznego.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dowodach osobistych. Zaproponowane przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji przepisy mają wejść w życie na początku 2011 roku.

Nowe dowody ułatwią kontakt obywatela z administracją publiczną, umożliwiając załatwianie spraw urzędowych przez internet.

Zgodnie z projektem posiadacz elektronicznego dowodu otrzyma możliwość posługiwania się nim w celu składania podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach. Z podpisu nie skorzystają m.in. osoby małoletnie, które nie posiadają zdolności do czynności prawnych.

Dowód osobisty będzie można wykorzystać również jako dokument potwierdzający uprawnienie obywatela do korzystania z wielu usług, np. medycznych finansowanych przez NFZ.

Prawo do dowodu osobistego będzie przysługiwało polskim obywatelom już z chwilą urodzenia. - Nowe rozwiązanie umożliwi weryfikację danych dzieci w rejestrach państwowych, np. związanych z ochroną zdrowia, nauką czy ubezpieczeniem społecznym - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wniosek o wydanie dowodu złożymy w dowolnej gminie na terenie kraju, a nie - jak dotychczas - jedynie w gminie w której jesteśmy zameldowani. Będzie to możliwe również bez wychodzenia z domu, drogą elektroniczną. Wraz z dowodem zostaną nam wydawane dane służące do składania podpisu elektronicznego.

Dzieci poniżej 13 lat będą mogły przebywać na terenie państw Unii Europejskiej i grupy Schengen bez paszportu. W projekcie zaproponowano również 10-letni termin ważności dla dokumentów wydawanych dzieciom powyżej 5 lat oraz 5-letni termin dla dzieci poniżej 5 lat.

Rozmiarami nowy dowód nie będzie się różnił od dokumentów, których używamy obecnie. Znikną z nich jednak dane dotyczące rysopisu (kolor oczu, wzrost). Na elektronicznym dowodzie nie przeczytamy również adresu zamieszkania posiadacza. Nowością będzie natomiast zamieszczenie na dokumencie informacji o obywatelstwie, co ma ułatwić posługiwanie się nim za granicą.

Według zapowiedzi rządu lista danych, jakie zostaną zapisane w części elektronicznej dowodu osobistego, będzie otwarta. Umożliwi to jej uzupełnianie w miarę potrzeb, nowych praw oraz obowiązków obywateli.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl