Europarlament przedsiębiorców szuka remedium na kryzys

14 października 2008 roku przedsiębiorcy i menedżerowie z Polski zasiedli w ławach Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wzięli oni udział w bezprecedensowym wydarzeniu - pierwszej w historii sesji Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw. Obrady Europarlamentu Przedsiębiorstw były rzadką okazją, aby stanąć twarzą w twarz z unijnymi decydentami i porozmawiać z nim na temat problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy z całej Europy.

Bruksela, w przeddzień szczytu Rady Europejskiej, debatującej na temat światowego kryzysu, stała się miastem przedsiębiorców. Ponad 751 przedstawicieli biznesu z krajów Unii oraz ponad 20 z krajów pozaunijnych przybyło do Brukseli, aby wcielić się w rolę Eurodeputowanych i uczestniczyć w pierwszej, historycznej sesji Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw. Liczba zaproszonych przedsiębiorców nie była przypadkowa. Dla delegacji przedsiębiorców z poszczególnych krajów przewidziano w ławach Europarlamentu liczbę miejsc odpowiednią do liczby Eurodeputowanych, którzy będą reprezentowali dany kraj po wyborach w 2009 roku.

Europarlament przedsiębiorstw zorganizowało Stowarzyszenie Europejskich Izb Handlowych Eurochambres z okazji jubileuszu 50 - lecia swojego istnienia. Ale to nie urodzinowa feta była powodem zorganizowania obrad Europarlamentu. Ich głównym celem było przedstawienie rzetelnego obrazu skutków działań legislacyjnych Unii Europejskiej dla aktywności przedsiębiorców oraz refleksja, na ile istniejące przepisy UE odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom środowisk biznesu. Swój głos w tej sprawie zabrali także przedsiębiorcy, wchodzący w skład delegacji polskiego biznesu. Wśród nich znaleźli się zarówno szefowie największych polskich firm, jak i mniejszych podmiotów.

„Obrady Europarlamentu Przedsiębiorstw okazały się doskonałą okazją, aby przypomnieć europejskim politykom, że biznes, zarówno ten wielki, jak i mały, jest gotowy do aktywnego uczestnictwa w procesie tworzenia prawa dla przedsiębiorców na poziomie europejskim. Cieszę się, że Krajowa Izba Gospodarcza, jako współorganizator tego unikalnego wydarzenia umożliwiła polskim przedsiębiorcom wyrażenie swojej opinii na forum europejskim" - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Porady prawne

„Warto również podkreślić, że przedsiębiorcy nie przemawiali do pustych trybun. Ich argumentów słuchały najbardziej wpływowe w Brukseli osobistości" - dodaje Andrzej Arendarski.

W kuluarach Parlamentu Europejskiego i w trakcie obrad nie zabrakło czołowych europejskich decydentów, wśród których znaleźli się m.in. Hans-Gert Pöttering - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, José Manuel Barroso - Przewodniczący Komisji Europejskiej, unijni komisarze oraz szefowie komisji Parlamentu Europejskiego.

„Od kiedy jestem przewodniczącym Parlamentu Europejskiego jeszcze nigdy nie spotkałem się z taką frekwencją" - żartował Hans-Gert Pöttering. Z kolei José Manuel Barroso, który chociaż większą część swojego wystąpienia poświęcił problemowi ratowania europejskiego systemu finansowego, nie szczędził pochwal pod adresem europejskich przedsiębiorców. „Reprezentujecie dynamizm współczesnej Europy. Zrobimy wszytko, aby uczynić prowadzenie biznesu łatwiejszym" - zapewniał szef Komisji Europejskiej.

Chociaż europejskim przedsiębiorcom udostępniono salę obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli tylko na jeden dzień, to wystarczyło, aby przedstawili oni swoje najbardziej palące problemy. Głównym tematem, który przewijał się przez całą sesję był kryzys finansowy i jego skutki dla biznesu. Jak przyznało dwie trzecie przedsiębiorców biorących udział w obradach Europarlamentu Przedsiębiorstw kryzys zmusił ich do zmiany swoich planów inwestycyjnych, a połowa już odczuła problemy z dostępem do kredytu. Nie zabrakło także innych, ważnych z punktu widzenia przedsiębiorców tematów. W ciągu kilku godzin, ponad siedmiuset przedsiębiorców gorąco dyskutowało m.in. na temat barier w handlu i sposobów ich eliminowania, problemów energetycznych i środowiskowych, a także zastanawiało się, jak powinna wyglądać europejskie prawo z punktu widzenia kształtowania dobrego klimatu dla biznesu.

Głos na forum Europarlamentu Przedsiębiorstw w imieniu polskiego biznesu zabrał Andrzej Arendarski i poświęcił je potrzebie europejskiej solidarności. „Światowy kryzys finansowy, problemy bezpieczeństwa energetycznego i troska o klimat wyraźnie pokazują, że Europa może rozwiązać swoje problemy tylko w duchu solidarności.

Nie może być to jednak, jak wielokrotnie do tej pory bywało, puste słowo. Nie możemy czekać, aż światem wstrząśnie kolejny kryzys, czy to w sferze energetyki, czy w sferze klimatu. Proszę się nie dziwić, że tak często używam słowa „solidarność". „Solidarność" to hasło szczególnie bliskie Polakom, blisko kojarzące się z naszą drogą do wolności, również gospodarczej. Zwieńczeniem tej drogi było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Dzisiejsze spotkanie przekonuje, że wielu z problemów dotyczących polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej udałoby się uniknąć, gdyby politycy bardziej słuchali głosu środowisk przedsiębiorców. Europejski biznes jest gotowy do współdziałania i współdecydowania o przyszłości europejskiej i światowej gospodarki. Jedno jest pewne. Politycy samodzielnie nie zbudują porządku ekonomicznego i nie zapewnią bezpiecznej przyszłości gospodarce. Do tego potrzebny będzie udział reprezentacji biznesu" - mówił Andrzej Arendarski.

Przedsiębiorcy w trakcie obrad Europarlamentu Przedsiębiorstw mieli nie tylko prawo do zabrania głosu na forum, ale także do głosowania, które odbywało się przy użyciu kart magnetycznych i elektronicznych maszyn do głosowania, używanych na co dzień przez Eurodeputowanych. Pytania, na które członkowie Europarlamentu Przedsiębiorstw mogli oddać swoje głosy dotyczyły m.in.: utworzenia wspólnej dla całej UE podstawy opodatkowania spółek; oceny, czy Komisja Europejska powinna zainspirować opracowanie spójnego programu wspierania MŚP wkraczających na nowe rynki; roli Komisji Europejskiej w wyjaśnianiu kryteriów środowiskowych w odniesieniu do kwestii zamówień publicznych. Głosowaniu poddano także kwestie europejskiego prawodawstwa dla firm. Przedsiębiorcy mogli wypowiedzieć się m.in. czy chcą, aby zablokować wprowadzanie nowych uregulowań prawnych dotyczących działalności gospodarczej, jeśli nie zawierają one analizy kosztów i korzyści. Przeprowadzane głosowania zakończyły się przyjęciem uchwał, które zostaną przedłożone Francuskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Organizatorzy spotkania - Eurochambres i jego członkowie - oraz ich partnerzy po stronie Unii Europejskiej (Parlament Europejski, Komisja Europejska i poszczególne Dyrekcje Generalne) chcą, aby podobne spotkania odbywały się cyklicznie - co dwa lata.

Tematy sesji Europarlamentu Przedsiębiorstw, oraz wyniki głosowań (Pobierz Doc)

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika