Europejski projekt paktu o migracji

Celem niedawnego spotkania Ministra Grzegorza Schetyny z Brice Hortefeux, Ministrem ds. Imigracji, Integracji, Tożsamości Narodowej i Wspólnego Rozwoju Republiki Francuskiej było omówienie przygotowań Francji od objęcia prezydencji w Unii Europejskiej oraz zaprezentowanie projektu paktu europejskiego o migracji.

Wicepremier Grzegorz Schetyna poinformował o przekazaniu przez stronę francuską projektu paktu europejskiego o migracji oraz zaproszeniu Polski do wspólnych prac nad tym dokumentem. Podkreślił, że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie: "szczególnie z uwagi na nielegalną migrację". Dodał także, że: "wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą Unii Europejskiej i jest zarazem jedną z najdłuższych granic lądowych przez co czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo granic i rozwiązywanie problemów jakie niesie ze sobą migracja".

Minister Brice Hortefeux podkreślił, że w związku z przygotowaniami Francji do objęcia prezydencji w UE Prezydent Nicolas Sarkozy polecił przedstawienie projektu paktu europejskiego o migracji we wszystkich stolicach państw europejskich.
Brice Hortefeux poinformował, że 26 marca br. w Paryżu wszystkie państwa uczestniczące w konsultacjach nad projektem przedstawią swoje opinie na temat tego dokumentu.

Minister zaprezentował również najważniejsze zasady projektu paktu europejskiego o migracji, do których należą:

  • organizacja migracji legalnej,
  • uniemożliwienie ogólnych uregulowań dotyczących nielegalnych imigrantów (niektóre kraje wprowadziły tego rodzaju uregulowania bez jakichkolwiek konsultacji),
  • rola Agencji Unii Europejskiej Frontex powołanej w 2004 roku do obrony granic zewnętrznych,
  • prawo azylowe.
Jako ostatnią, ale za to niezwykle ważną zasadę, wymienił pomoc i wsparcie dla krajów z których pochodzą imigranci. Minister Brice Hortefeux wyraził nadzieję, że zainicjowane w ten sposób działania doprowadzą do wypracowania wspólnej europejskiej polityki migracyjnej. 

Źródło: http://www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika