Jakie prawa ma gość hotelowy?

Jako gość hotelowy mamy prawo do odszkodowania za zniszczone bagaże czy zaniżony standard pokoju. Hotelarz nie może zatrzymać naszego dowodu tożsamości i musi przyjąć kosztowności na przechowanie.

Wakacyjne podróże oszczędzą nam niespodzianek, jeżeli jeszcze przed wyjazdem poznamy swoje prawa. Często są one łamane już podczas meldowania w wakacyjnym lokum.

Dowód osobisty nie idzie w zastaw

Osoba, która przyjechała np. do domu wczasowego lub wypoczynkowego, pensjonatu, hotelu czy motelu musi się w nim zameldować na pobyt czasowy w ciągu 24 godzin od chwili przybycia. Zazwyczaj jest to dokonywane tuż po przyjeździe na miejsce.

Porady prawne

Hotelarz potrzebuje do meldunku naszych danych. Podajemy więc imię i nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia oraz adres miejsca pobytu stałego. Wynajmujący zapisuje również datę naszego przybycia i zamierzony czas trwania pobytu.

Wiarygodność danych osobowych potwierdza natomiast np. dowód osobisty. Dlatego hotelarz spisuje jego numer i serię oraz oznaczenie organu, który go wydał.

Wynajmujący nie może jednak zatrzymać naszego dokumentu.

- Zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi bowiem wykroczenie, a jego sprawcy grozi za to kara ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo kara grzywny – informuje w komunikacie Michał Serzycki, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Przypomina on, że gość musi jedynie przedstawić dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości. Przedstawienie nie jest natomiast tożsame z zatrzymaniem dokumentu.

Kosztowne rzeczy można zostawić na recepcji

Goście często spotykają się z zamieszczanymi w regulaminach hotelowych zapisami lub wywieszkami w recepcji, które głoszą, że hotel nie przyjmuje kosztowności na przechowanie. Takie działania są łamaniem naszych praw.

- Hotel odpowiada za kosztowności i rzeczy podobnego rodzaju, jak pieniądze czy papiery wartościowe, a co więcej nie może odmówić przyjęcia tych rzeczy. Chyba, że zagrażają one bezpieczeństwu albo mają zbyt dużą wartość w stosunku do standardu hotelu – wyjaśnia dla e-prawnik.pl Mariusz Cuber, dyrektor ds. obsługi prawnej w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys.

Żądajmy pieniędzy za zniszczenie bagażu

Kodeks cywilny jasno wskazuje (art. 846 - 852), że goście mogą liczyć na odszkodowanie za zniszczone lub skradzione rzeczy, które wnieśli do hotelu.

- Należy przy tym wspomnieć, że za rzeczy wniesione do hotelu nie są uważane żywe zwierzęta oraz pojazdy mechaniczne i rzeczy w nich pozostawione – mówi Mariusz Cuber.

Specjalista wyjaśnia, że hotelarz nie zawsze odpowie za szkody, jakie ponieśliśmy. Jeżeli będą one wynikiem działania siły wyższej lub powstaną na skutek naszego działania czy zaniechania, lub spowoduje je osoba nas odwiedzająca, to nie mamy co liczyć na odszkodowanie.

Mariusz Cuber przypomina, że odpowiedzialność prowadzącego hotel jest ograniczona także co do wysokości – do 100-krotności ceny doby hotelowej, przy czym odszkodowanie za jedną rzecz nie może przekroczyć 50-krotności tej ceny.

Jeżeli jednak uszkodzenie ewidentnie wynika z winy hotelarza i potrafimy to udowodnić, to powinniśmy powiadomić go o tym tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Zawiadomienie możemy złożyć w dowolnej formie: ustnie – osobiście, telefonicznie, przez osobę trzecią lub pisemnie.

- Zgłoszenia o utracie lub uszkodzeniu rzeczy należy dokonać niezwłocznie po uzyskaniu informacji o szkodzie. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, nie później jednak niż w ciągu roku od dnia, w którym poszkodowany przestał korzystać z usług hotelu – mówi Mariusz Cuber z kancelarii Koksztys.

Zawiedziony standardem? Złóż reklamację

Decydując się na pobyt w hotelu czy pensjonacie mamy prawo oczekiwać, że usługi będą świadczone na określonym przez prawo poziomie.

UOKiK przypomina, że w każdym polskim hotelu i pensjonacie na widocznym miejscu powinny być umieszczone: nazwa i adres przedsiębiorcy świadczącego usługi, tablica określająca rodzaj i kategorię obiektu, informacje o zakresie świadczonych usług wraz z podstawowymi cenami oraz informacje o przystosowaniu obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych.

- Przed wyjazdem warto zwrócić się do organizatora imprezy lub bezpośrednio do przedsiębiorcy świadczącego usługi z prośbą o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zaszeregowanie do określonego rodzaju i kategorii – tłumaczy Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.

Jeżeli okaże się jednak, że placówka ma mniej niż gwarantowała gwiazdek i nie spełniła standardów, konsumenci mogą dochodzić swoich roszczeń. Nie ważne jest przy tym, czy w podróż wybraliśmy się z biurem podróży czy wczasy zaplanowaliśmy indywidualnie.

- Roszczenie o niższy standard pokoju należy traktować jak każde roszczenie reklamacyjne. Należy zatem przyjąć, iż nie ma znaczenia czy organizujemy te wczasy sami czy za pośrednictwem biura podróży. Przy czym w pierwszym przypadku roszczenie z tego tytułu będzie przysługiwać nam wobec hotelu, a w drugim wobec biura podróży – tłumaczy Mariusz Cuber, dyrektor ds. obsługi prawnej w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Martyna 2020-07-10 21:56:29

    Witam. Podczas urlopu w tym roku spotkała mnie następująca sytuacja: wraz z mężem dokonaliśmy rezerwacji w hotelu 4 gwiazdkowym w Polsce. W wyposażeniu pokoju hotelowego było min krzesełko przeznaczone min na plaże. Podczas pobytu jednak nie skorzystaliśmy z niego. Jedynie raz jedyny mąż rozłożył go na balkonie i na nim usiadł, po czym krzesło się złamało. Dodam, że nie była nigdzie zawarta informacja dotycząca przeznaczenia tego krzesła czy też max wagi itp... sprawę zgłosiliśmy zaraz w recepcji. W rezultacie obciążono nas karą w wysokości 100 zł. Czy Hotel miał prawo nałożyć na nas taką karę? poprosiłam o jakiś rachunek potwierdzający faktyczny koszt zakupu tego krzesła, ale spotkałam się z odmową. W regulaminie Hotelu też nie było wzmianki na temat tego typu uszkodzeń i ewentualnych kosztów z tego tytułu. Nie mieliśmy też pewności czy to krzesło nie było już wczesniej uszkodzone. Kwotę 100zł uregulowaliśmy. Poprosiłam o fakturę potwierdzającą uregulowania zapłaty. Czy mogę domagać się zwrotu chociaż części tej kwoty? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

  • xxx 2014-10-22 21:17:07

    Hospes hospiti sacer. Tylko szkoda ze nie w jednym hotelu w ktorym przebywalam. Chodzi o hotel Polonia w Rzeszowie. Najpierw recepcja byla zamknięta, a powinna byc czynna 24h jak na 2*, potem kiedy dalam dowod nie oddala mi go od razu, bedac w pokoju zorientowalam sie ze go nie mam, schodze na recepcje a pani mi mowi ze przy wymeldowaniu odda, a ze z mężem byliśmy ubrani i wychodziliśmy w 2 minuty wypelnila karte, ktorej nawet nie podpisywalam , a powinnam i oddala dowod. Przy innym pobycie kiedy bylo 2-3 minuty po godzinie wymeldowania (12:00) pani z recepcji dzwoni kiedy opuszcze pokoj bo pani pokojowa chce posprzatac i isc do domu. To normalnie bezczelnosc. Juz nigdy tam niw wroce i nie polecam. W dodatku zimno w pokoju. Co obsluga tlumaczyla temperatura na zewnatrz, ze kiedy jest cieplej w pokojach nie jest grzane. A w hotelu bylam po polowie października kiedy to okres grzewczy juz jest, niestety nie tam... Nie wiem jakim cudem hotel dostal 2*


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika