Handel ludźmi i niewolnictwo trafią do kodeksu karnego

Werbowanie kobiet do domów publicznych przy użyciu groźby lub siły zostanie uznane za handel ludźmi. Niewolnictwo jest natomiast stanem zależności, w którym człowiek jest traktowany jak przedmiot własności – wynika z nowelizacji kodeksu karnego.

Posłowie zajmą sią jutro nowelizacją kodeksu karnego. Dokument wprowadzi do polskiego prawa definicje handlu ludźmi i niewolnictwa.

Projekt przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie w październiku zeszłego roku. Od tego czasu nad dokumentem pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Spraw Zmian w Kodyfikacjach.

Za handel ludźmi nowela uznaje werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby w celu jej wykorzystania z zastosowaniem: przemocy lub groźby, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Porady prawne

Nowela podkreśla, że w szczególności chodzi o wykorzystanie w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie, w celu pozyskania narządów lub innym wyzysku, który poniża godność człowieka.

Niewolnictwo zdefiniowano natomiast jako stan zależności, w którym człowiek jest traktowany jak przedmiot własności.

Według noweli kto dopuszcza się handlu ludźmi, trafi do więzienia na czas nie krótszy od lat 3. Za „czynienie przygotowań” do popełnienia przestępstwa będzie groziła kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wprowadzenie do kodeksu karnego definicji pojęcia „handel ludźmi” jest konsekwencją ratyfikowanego przez Polskę w roku 2003 protokołu o zapobieganiu, zwalczaniu oraz karaniu za handel ludźmi, w szczególności kobietami i dziećmi, zwanego powszechnie protokołem z Palermo (Dz. U. z 2005 r. Nr 18, poz. 160).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika