Handel ludźmi i niewolnictwo trafią do kodeksu karnego

Werbowanie kobiet do domów publicznych przy użyciu groźby lub siły zostanie uznane za handel ludźmi. Niewolnictwo jest natomiast stanem zależności, w którym człowiek jest traktowany jak przedmiot własności – wynika z nowelizacji kodeksu karnego.

Posłowie zajmą sią jutro nowelizacją kodeksu karnego. Dokument wprowadzi do polskiego prawa definicje handlu ludźmi i niewolnictwa.

Projekt przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie w październiku zeszłego roku. Od tego czasu nad dokumentem pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Spraw Zmian w Kodyfikacjach.

Za handel ludźmi nowela uznaje werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby w celu jej wykorzystania z zastosowaniem: przemocy lub groźby, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Nowela podkreśla, że w szczególności chodzi o wykorzystanie w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie, w celu pozyskania narządów lub innym wyzysku, który poniża godność człowieka.

Niewolnictwo zdefiniowano natomiast jako stan zależności, w którym człowiek jest traktowany jak przedmiot własności.

Według noweli kto dopuszcza się handlu ludźmi, trafi do więzienia na czas nie krótszy od lat 3. Za „czynienie przygotowań” do popełnienia przestępstwa będzie groziła kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wprowadzenie do kodeksu karnego definicji pojęcia „handel ludźmi” jest konsekwencją ratyfikowanego przez Polskę w roku 2003 protokołu o zapobieganiu, zwalczaniu oraz karaniu za handel ludźmi, w szczególności kobietami i dziećmi, zwanego powszechnie protokołem z Palermo (Dz. U. z 2005 r. Nr 18, poz. 160).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.1.2018

  Wdrożenie europejskiego nakazu dochodzeniowego

  Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego wprowadza do polskiego prawa mechanizm europejskiego nakazu dochodzeniowego.

 • 28.2.2018

  Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • 12.7.2013

  Handel ludźmi - w okresie wakacyjnym należy szczególnie uważać

  Zwykle zaczyna się bardzo niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki, nowa przygoda. Potencjalny pracodawca wydaje się być przemiłym człowiekiem, który nie (...)

 • 29.1.2019

  Reforma kodeksu karnego

  Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość (...)

 • 18.5.2017

  Co z Magdaleną Żuk?

  Ciało Magdaleny Żuk trafiło już do kraju. Trwają intensywne czynności śledcze.