Handel na targowisku rodzi obowiązek podatkowy

Władze lokalne pobiorą opłatę od sprzedaży na targowiskach, czyli wszędzie tam, gdzie prowadzony będzie handel. Ustawa o opłatach i podatkach lokalnych nie precyzuje bowiem pojęcia targowiska. W określonych przypadkach możliwe są jednak zwolnienia od opłaty.

Handlujący na targowiskach zobowiązani są przez przepisy prawa do uiszczenia opłaty targowej. Dotyczy to zarówno sprzedaży na targach i bazarach, jak i handlu w przejściach podziemnych, na chodniku, a także handlu w hali przeznaczonej do targów, aukcji i wystaw, czy w innym zadaszonym miejscu. Za targowisko uznaje się bowiem co do zasady każde miejsce, w których prowadzona jest sprzedaż. Warto również pamiętać, że za prowadzenie sprzedaży może być uznana nie tylko sfinalizowana transakcja, ale także samo wystawienie towaru oznaczonego ceną.

Porady prawne

Na rachunek gminy

Opłata targowa dotyczy osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Co ważne, opłata zostanie pobrana niezależnie od innych możliwych należności, jakie przewidują odrębne przepisy (np. za korzystanie z urządzeń targowych czy inne usługi świadczone przez organizatora targowiska).
Opłata za handel na targowisku ma charakter lokalny. Do jej poboru upoważnieni są wójt, burmistrz bądź prezydent miasta właściwy według miejsca położenia targowiska. W rękach rady gminy leży także określenie, w drodze uchwały, zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokość stawki opłaty. Ograniczenie w kształtowaniu jej wartości narzuca jednak ustawa. Stawka opłaty targowej w 2013 r. nie może przekroczyć 757,79 zł dziennie.

Kiedy trzeba będzie uregulować zobowiązanie podatkowe? Obowiązek uiszczenia opłaty targowej powstanie z momentem dokonania w danym dniu sprzedaży na targowisku.

Albo albo

Ustawa o opłatach i podatkach lokalnych przewiduje pewne zwolnienie oraz wyłączenie. Opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Zwolnieni od opłaty są natomiast płatnicy podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach (np. grunt, budowla). W przypadku jednak najemców nieruchomości, w której prowadzona jest sprzedaż, jeśli najemca dokonujący sprzedaży na targowisku nie jest jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości, będzie zobowiązany do zapłaty opłaty targowej.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz Wojtkowia 2015-06-13 10:57:18

    A gdzie są inspektorzy UKS-ów. Nie widać ich na targowiskach! Nie ma ich na tysiącach tak zwanych pokazów będących ogromną sprzedażą poza fiskusem. A co Ministrze Rostowski z Wólką Kossowską, Centrum Ptak, Głuchowem itp. itd. ???? Oni mają jakieś ciche układy ??? Czy jest równość podatników wpbec prawa czy nie ? A może przyznajcie, że łatwiej kontrolować uczciwe firmy w tym samym miejscu od lat ... . Bajanie, że mały podatnik jest fikcją masowo nadużywaną przez handlarzy - wystarczy sprawdzić ile towarów jest w momencie kontroli na straganie ! Wystarczy rzut oka i wiadomo, że handlarz ma z sobą ilość towaru o wartości większej niż minimalny obrót niezbędny do uruchomienia kasy. A na ile procent ów handlarz ma pokrycie w fakturach ? Co jest panie Rostowski - my musimy a święte krowy nie ??? Efekt jest taki, że ja po 25 latach mam nadal kredyt bo jestem kretyńsko uczciwy a inna firma robiąca bokami w tym samym czasie kupuje 4 kamienicę i buduje bodaj 3 dom, bo poprzednie sie znudziły ! Wniosek - jestem frajerem !


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika