Homoseksualiści mogą przejmować po sobie prawo najmu mieszkań

Sąd Najwyższy dokonał nowej interpretacji przepisów dotyczących najmu mieszkań. Dzięki niej partnerzy homoseksualni będą mogli przejmować po sobie prawo do najmu mieszkań komunalnych.

Zgodnie z art. 691 § kodeksu cywilnego po śmierci najemcy lokalu mieszkalnego prawo do najmu przysługuje: małżonkowi, dzieciom najemcy i współmałżonka oraz innym osobom, wobec których najemca płacił alimenty lub osobie, z którą najemca pozostawał we wspólnym pożyciu. Ostatni przypadek w praktyce dotyczy konkubentów.

28 listopada 2012 roku Sąd Najwyższy po raz pierwszy zinterpretował prawo inaczej. Orzekł, że osobą będącą we wspólnym współżyciu z najemcą może być partner homoseksualny połączony z nim więziami uczuciowymi, fizycznymi i gospodarczymi.

Porady prawne

Wyrok dotyczy przypadku, w którym najemca prowadził gospodarstwo domowe z innym mężczyzną. Po śmierci najemcy wydział zasobów komunalnych odmówił zainteresowanemu przejęcia prawa do najmu, powołując się na wspomniany art. 691 k. c. Potwierdził to sąd rejonowy, który stwierdził, że w artykule chodzi o heteroseksualnego konkubenta.

Sąd Najwyższy, na wniosek sądu okręgowego, po rozpatrzeniu sprawy przychylił się jednak do roszczeń partnera zmarłego najemcy, przyznając mu prawo do najmu.

(BO)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2014-12-04 09:53:26

    aner0: Nazywanie Polski "tym krajem zacofanym" jest formą zaprzaństwa i mowy nienawiści, bliższej hitlerowcom i bolszewikom. Przepis ten, jak powstawał miał zapewnić głównie pozostanwienie lokalu dla rodziy zmarłego, głównie w trosce o dzieci przyzwyczajone do miejsca zamieszania. Teraz jest to w oderwaniu od tego dawnego priorytetu i wyboru wyższego dobra a tym samym ogranicza optymalizację przydziału takich lokali wg potrzeb rodzin.

  • aner0 2014-12-03 18:44:34

    Co to wogule za tytuł???? Homoseksualiści.... nie można było zatytułować Partnerzy homoseksualni.... ale do meritum, to nareszczie coś w tej kwesti coś się ruszyło w tym zacofanym kraju!!! Czy interpretacja tego przepisu dotyczy również kobiet mieszkających razem tworzących związek uczuciowy????

  • EWA 2014-12-03 17:31:10

    Koltunstwo urzednicze i ustawodawcze w Polsce nareszcie ustapilo Europie!!! Hurra! A ze prawa i tak nikt nie przestrzega szczegolnie urzednicy gminni i panstwowi ogolnie - to i ten przepis prawny bedzie pomijany! - mieszkania gminne to jakby mieszkania prywatnej wlasnosci kotunow i ich znajomkow!

  • ELJOT.N 2014-12-01 12:20:08

    Zasadniczo nie powinno to w ogóle dziwić, bo zapis "o osobie, z którą najemca pozostawał we wspólnym pożyciu" wydaje się być dość jednoznaczny, wystarczająco elastyczny i - z czysto pragmatycznego, ludzkiego punktu widzenia - całkiem zrozumiały. I nie dotyczy to bynajmniej tylko relacji fizycznych, ale także innych, niekoniecznie związanych z dość drażliwą u nas w przypadku homoseksualizmu sferą uczuciowości związków emocjonalnych, również w postaci np. relacji przyjacielskich. Brawo za odwagę i (wreszcie) kierowanie się literą prawa, a nie własnymi, prywatnymi przekonaniami urzędnika państwowego. Bo - co, jak co - ale opłacany z budżetu urzędnik (oraz lekarz, polityk, czy wojskowy) ma prawo do swoich przekonań tylko w swoim własnym, domowym zaciszu, o czym dziś najczęściej raczy się zapominać.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika