Informacje między sądami będą przekazywane szybciej
Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Karnym. Celem jest przyspieszenie wymiany informacji między instytucjami przez zastąpienie dokumentów papierowych ich elektronicznymi odpowiednikami.
Nowelizacja dotyczy wymiany dokumentów między sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym. Drogą elektroniczną przesyłane będą karty rejestracyjne, zawiadomienia o zmianach w ewidencji oraz informacje o ewentualnym skazaniu.
Projekt reguluje założenia ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym z 24 maja 2000 roku. Prócz zmiany sposobu przesyłania dokumentów między sądami a rejestrem, nowy projekt zakłada również dodatkowe metody ich zabezpieczania. Po wejściu w życie nowej ustawy każdy dokument sygnowany będzie podpisem elektronicznym gwarantującym jego oryginalność.
Nowy projekt poszerza ponadto krąg podmiotów, które uprawnione są do pozyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Będą to instytucje lub przedsiębiorstwa, na które nałożony został obowiązek zatrudniania osób niekaralnych. Dotyczy to m.in. osób zasiadających w zarządach spółek państwowych i prywatnych oraz organów zarządzających lub organów kontroli organizacji pożytku publicznego.
Rada Ministrów zdecydowała również, że zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Karnym będą połączone z inną nowelizacją - ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowniczym (w KRS zakładane jest wprowadzenie systemu teleinformatycznego do wymiany dokumentów).
Dokumenty w postaci elektronicznej będą przesyłane tylko do tych sądów, które złożą za pomocą systemu teleinformatycznego zawiadomienia o wymaganych informacjach.
(BS)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?