Inicjatywa obywatelska pomoże zmieniać unijne prawo?
1 kwietnia obywatele Unii Europejskiej zyskali bezpośredni wpływ na decyzje podejmowane w ramach Wspólnoty. Od tego dnia obowiązują bowiem przepisy dotyczące europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Dzięki niej będziemy mogli zwrócić się do Komisji Europejskiej z żądaniem stworzenia nowego aktu prawnego, w dziedzinie objętej kompetencjami Unii Europejskiej. Będzie to jednak możliwe dopiero wtedy, gdy pod takim wnioskiem zbierzemy milion podpisów obywateli państw UE.
Zbieranie podpisów może rozpocząć komitet, który będzie się składał z co najmniej 7 obywateli UE, zamieszkujących w przynajmniej 7 różnych państwach Wspólnoty. Po zarejestrowaniu komitet ma 12 miesięcy na zebranie niezbędnych podpisów. Należy pamiętać jednak o tym, że dla każdego z 7 państw członkowskich ich liczba musi być równa przynajmniej 750-krotności liczby europosłów reprezentujących dane państwo.
Następnie Komisja Europejska ma 3 miesiące na zbadanie inicjatywy i podjęcie działań w jej sprawie. Organizatorzy mogą też przedstawić swoją inicjatywę w trakcie wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim.
(PSZ)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?