Instytucje kultury w dobie kryzysu

- Kryzys gospodarczy niestety jest również zagrożeniem dla działalności instytucji kultury, jednak uczestnictwo Polski w strukturach Unii Europejskiej to także ogromna szansa dla polskiej kultury - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów Polskich. Spotkanie odbyło się 27 kwietnia br. w Radziejowicach.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda dzięki wstąpieniu Polski do UE, możliwe jest współtworzenie europejskiej przestrzeni kulturowej, pełnoprawnego uczestnictwa w europejskim dialogu kulturowym, ale także bezpośrednie korzystanie ze środków unijnych. Służą temu 4 główne programy operacyjne, 16 programów regionalnych i 10 programów współpracy terytorialnej.

Porady prawne

- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest jednym z najważniejszych instrumentów wspierających nie tylko przedsiębiorców, ale także instytucje kultury. Program, którego całkowity budżet, to prawie 38 mld euro, a w swoich działaniach 11,1, 11,2, i 11,3 oferuje kilkaset milionów euro na działalność kulturalną. - powiedział minister Adam Szejnfeld.

Natomiast wartość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2007 - 2013 wyniesie około 9, 7 mld euro. - Poziom dofinansowania w ramach Programu waha się od 15 do 100 proc. - dodał. Część tych pieniędzy może być wykorzystana także przez instytucje kultury. W tym przypadku projekty z zakresu dziedzictwa kulturowego mogą być realizowane w ramach działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym".

- Kultura staje się sektorem generującym dochody, nowe miejsca pracy, a także czynnikiem zwiększającym atrakcyjność lokalizacyjną dla inwestorów i mieszkańców - powiedział. W jego opinii kultura zaczyna zajmować coraz ważniejszą pozycję w dokumentach programowych UE, w jej budżecie, ale także w regionalnych i krajowych strategiach w Polsce.

Podczas spotkania dyrektorów polskich teatrów z ministrem Szejnfeldem omawiano także kwestię prognoz dotyczących kryzysu gospodarczego i jego wpływu na rozwój społeczny. Jednym z głównych tematów stal się problem związany z ograniczeniami polityki sponsoringu, promocji i reklamy firm w dobie kryzysu. Dyrektorzy zainteresowani byli również nowym Partnerstwem Publiczno-Prawnym, jako interesującą formą do zastosowania w działalności instytucji kultury.

 

Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów Polskich (SDT) powstało w 1993 r. Zrzesza 89 dyrektorów teatrów z całej Polski. Podczas Walnego Zgromadzenia Dyrektorów Teatrów Polskich wybrano na nową kadencję prezesa - senator Barbarę Borys-Damięcką. 

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika