Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

Specjaliści od bezpieczeństwa sieciowego zwykli mawiać, że najsłabszym punktem bankowości elektronicznej są jej nieostrożni klienci. Nie bez przyczyny banki wzbraniają się przed zwrotem oszczędności skradzionych przez internetowych oszustów. Wystarczy jednak stosować się do kilku podstawowych zasad, aby niemal do zera zmniejszyć ryzyko kradzieży środków z konta.

Dbaj o bezpieczeństwo komputera

Aktualizowany na bieżąco program antywirusowy to podstawa. Warto także zadbać o aktualizacje przeglądarki internetowej oraz systemu. Udostępniane przez producentów oprogramowania łatki często podyktowane są względami bezpieczeństwa (np. wykryciem luk lub nowych wirusów), co znaczy, że nie należy ich ignorować.

Zwróć uwagę na pasek adresu

Przy każdorazowym logowaniu do bankowości internetowej należy upewnić się, że znajdujemy się pod poprawnym adresem, który faktycznie prowadzi nas do systemu transakcyjnego, a nie podstawionej przez oszustów nakładki do złudzenia przypominającej stronę naszego banku. Nie ma tutaj reguły, fałszywy adres może być rażąco inny, ale czasem także może różnić się tylko niewielkimi szczegółami. Dlatego warto pamiętać, że adres strony logowania do serwisu transakcyjnego zamiast tradycyjnym http:// poprzedzony powinien być https://, a dodatkowo widoczny powinien być symbol zamkniętej kłódki. W ten sposób dowiemy się, że połączenie zostało zweryfikowane, a dane są szyfrowane.

Pamiętaj o bezpieczeństwie połączenia internetowego

Podstawowe zasady e-bankowości mówią, aby z internetowego rachunku korzystać wyłącznie poprzez zaufane połączenie. Wykluczone są więc miejsca publiczne, niezależnie czy mówimy o własnym komputerze i ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej czy też komputerach znajdujących się w kawiarence internetowej, bibliotece, na uczelni, itp. Logując się do banku warto korzystać z własnego komputera podłączonego do sieci domowej. Bynajmniej nie eliminuje to całkowicie zagrożenia, coraz częściej mówi się bowiem o możliwych atakach routery, które bezprzewodowo udostępniają połączenie internetowe w domowej sieci. Aby zmniejszyć ryzyko takiego ataku należy nie tylko zmienić hasło do panelu administracyjnego routera, ale także wyłączyć możliwość zdalnego dostępu do niego.

Uważaj na podejrzane prośby

Banki nigdy nie proszą o podanie danych do logowania czy kodu jednorazowego, jeśli sami nie zainicjujemy kontaktu lub operacji na rachunku. Należy więc ignorować wszelkie podejrzane e-maile z prośbą o zalogowanie do banku (oszuści podstawiają w ten sposób fałszywą stronę internetową), zainstalowanie nowego certyfikatu bezpieczeństwa (najpewniej jest to wirus), czy otwarcie podejrzanego załącznika. Często tego rodzaju podejrzane wiadomości mogą pojawić się w okresie zmian, takich jak na przykład połączenie banków czy modernizacja serwisu transakcyjnego. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność.

Wyrób sobie kilka prostych nawyków

Żadne z powyższych działań nie okaże się wystarczająco skuteczne, jeśli aż nadto będziemy chcieli uprościć sobie korzystanie z bankowości elektronicznej. Inaczej mówiąc, warto zachować równowagę między ergonomią, a bezpieczeństwem. Dlatego w przypadku bankowego serwisu przed zamknięciem przeglądarki koniecznie należy się wylogować. Warto także zrezygnować z oferowanych przez przeglądarkę opcji autouzupełniania danych do logowania oraz zapamiętywania haseł. Wykonując przelew zewnętrzny lepiej przepisać numer rachunku niż go przekleić z wiadomości lub pliku zapisanego na komputerze. Jeśli mimo wszystko wybierzemy opcję przeklejenia należy sprawdzić poprawność numeru przed zatwierdzeniem przelewu. Ponadto, warto także czytać treść nadsyłanych SMS-ów autoryzacyjnych. Może się bowiem zdarzyć, że dotyczą one zupełnie innej czynności niż nam się wydaje.

Na koniec warto pamiętać także, że niezbędną w przypadku bankowości internetowej przezorność należy zachować nie tylko w przypadku komputerów, ale także pozostałych urządzeń mobilnych. Telefony pełnią tutaj szczególną rolę, ponieważ zwykle służą one do autoryzacji transakcji, a coraz częściej także do codziennej - niemal na równi z komputerem - obsługi rachunku bankowego. Dbałość o bezpieczeństwo nie powinna się w tym przypadku ograniczać więc tylko do treści otrzymywanych SMS-ów, ale szczególną uwagę należy zwrócić także na pochodzenie instalowanych aplikacji.

Autor: Michał Sadrak, Open Finance

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

  W komunikacie Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (...)

 • Dostępna aplikacja dotycząca klasyfikacji gier wideo

  Rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z nowej aplikacji mobilnej informującej o klasyfikacji gier wideo. Zawiera ona informacje o kategoriach wiekowych oraz narzędziach kontroli rodzicielskiej. Aplikacja (...)

 • Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

  Jedno hasło, jedno konto – to jedna z zasad, o której warto pamiętać, korzystając z sieci. Jeśli nie stosujecie, czas to naprawić.

 • Umowa o usługi bankowości elektronicznej

  Czymże jest bankowość elektroniczna? Bankowość elektroniczna to dostarczanie bankowych usług i produktów w dowolnym miejscu i czasie za pomocą elektronicznych kanałów dystrybucji (...)

 • Jak zarejestrować firmę przez bank?

  Już ponad tysiąc przedsiębiorców skorzystało z możliwości rejestracji firmy za pomocą bankowości elektronicznej. Korzystasz z bankowości elektronicznej i myślisz o założeniu własnej (...)

NA SKÓTY