Jak poprawić sytuację na rynku energii elektrycznej

Rok 2008 objawił szereg trudności związanych z funkcjonowaniem rynku energii elektrycznej w Polsce. Był to rok, w którym bardzo dramatycznie odczuliśmy skutki konsolidacji w sektorze energetycznym, a także, ujawniające zaniedbania wielu lat, kłopoty w sektorze górnictwa.

W 2008 roku nastąpił także istotny wzrost cen energii na rynku hurtowym, będący w większości skutkiem obiektywnych czynników (m.in. wzrostu ceny węgla, deficytu CO2, potrzeb inwestycyjnych sektora), ale po części także wynikiem wybranego modelu rynku, w szczególności modelu konsolidacji z jednoczesnym niedoskonałym rozwiązaniem w zakresie rozwiązania kontraktów długoterminowych.

Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki jest zdania, że Rząd, podejmując skoordynowane i spójne działania w obszarze energetyki oraz wykorzystując posiadane już kompetencje, jest w stanie zdziałać bardzo wiele dla stabilizacji sytuacji na rynku energii, i to bez dodatkowych regulacji ustawowych. Przygotowany przez Związek Program działań doraźnych mający na celu poprawę sytuacji na rynku energii elektrycznej w Polsce oparty jest o założenie wsparcia procesów rynkowych, a nie administracyjnego ręcznego sterowania.

Przeprowadzenie proponowanych działań może przynieść istotne (kilkumiliardowe) ograniczenie obciążeń finansowych konsumentów energii. W połączeniu z absolutną dyscypliną w zakresie kosztów własnych w firmach energetycznych pozwoliłoby to na zatrzymanie wzrostu cen energii w kolejnych latach i stabilizację cen hurtowych na średnim poziomie ok. 180-200 zł/MWh (bez akcyzy) w warunkach roku 2009. Dzięki temu Prezes URE mógłby ostatecznie uwolnić sprzedawców z obowiązku przedstawiania taryf do zatwierdzenia od 1 stycznia 2010 roku, co jest warunkiem koniecznym dla rozwoju konkurencji na detalicznym rynku energii elektrycznej.

  • Program działań przygotowany przez Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki 

    Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika