Jak zmieniają się warunki do prowadzenia biznesu w Polsce?

Projekty Ministerstwa Gospodarki zakładają stworzenie w Polsce najlepszych w Europie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślają to pracownicy Instytutu. Minister Piechociński wraz ze współpracownikami robi co może, alby sprostać przyjętym założeniom. W zeszłym roku skupili się m. in. na usprawnieniu regulacji prawnych, które mają ułatwić funkcjonowanie sektora MŚP.

Co na to MŚP?

Dobre chęci Ministerstwa Gospodarki nie zawsze maja swe odbicie w opinii najbardziej zainteresowanych czyli przedsiębiorców. O to, co sądzą o staraniach ministerstwa zapytał ich Instytut Keralla Research.

Jak się okazało, zmiany zostały zauważone jedynie przez 5,8% ankietowanych. Co więcej, tylko 0,3 % z nich twierdzi, że przyniosły one poprawę dotychczas panujących warunków. Wydaje się jednak, że rzeczywisty obraz warunków do prowadzenia small biznesu w Polsce oddaje 90% badanych firm, które twierdzą, że nie nastąpiła żadna istotna zmiana. Ponad 55% tej grupy uważa, że bariery utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie zostały zniesione nawet w najmniejszym stopniu.

Rok 2014 ma przynieść zmiany

Rekonstrukcja rządu, którą premier Tusk przeprowadził pod koniec minionego roku, może być dobrą wróżbą na zmianę warunków funkcjonowania polskiego sektora MŚP. Specjaliści oceniają, że mocną stroną roszad na szczycie było wprowadzenie do rządu Mateusza Szczurka, który objął stanowisko Ministra Finansów. Aby tradycji stało się zadość, minister zapowiedział w przemówieniu, że część swej pracy poświęci na ułatwienie życia polskim przedsiębiorcom. Czas pokarze, co wyjdzie z tych zapowiedzi.

Tymczasem Instytut Keralla Research zapytał polski small biznes co sądzi o zmianie na stanowisku ministra i czy wiąże z nią polepszenie warunków pracy.

Jak się okazało, mało znany opinii publicznej Mateusz Szczurek uzyskał u przedsiębiorców dosyć spory kredyt zaufania. Ponad 15% ankietowanych uważa, że postać nowego ministra pozytywnie wpłynie na sektor MŚP. Dosyć wysoka ocena ministra Szczurka kontrastuje z niezwykle niską oceną byłego ministra finansów Jacka Rostowkiego. Otrzymał on niedawno Malinę Gospodarczą, odpowiednik Złotej Maliny w świecie filmowym. Jak twierdzą specjaliści z Keralla Research, może być to powód wysokich not Szczurka.

Nie wszyscy są jednak tak optymistycznie nastawieni. Ponad 16% ankietowanych uważa, że nowy minister zdecydowanie nie zmieni sytuacji polskiego biznesu, natomiast 25,4% twierdzi, że raczej jej nie zmieni.

Kim są uczestnicy badania?

Wśród ankietowanych znaleźli się przedstawiciele mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw wybranych losowo z bazy GUS i zestawień baz danych. Próba jest reprezentatywna, wynosi 600 podmiotów. Badanie Instytutu Keralla Research odnosi się do firm prywatnych działających aktywnie na rynku, które zatrudniają do 9 osób.

Artykuł przygotowany przez ekspertów ds. księgowości serwisu ifirma.pl


Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Jerzy Marczyk

21.3.2014 16:17:57

Re: Jak zmieniają się warunki do prowadzenia biznesu w Polsce?

"Czas pokarze, co wyjdzie z tych zapowiedzi." To wycinek z tekstu. I pytanie: Kogo pokarze?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: