Jakie korzystne propozycje dla studentów szykuje rząd

W roku akademickim 2009/10 w szkołach wyższych wszystkich typów kształciło się 1900 tys. studentów. Co prawda było to o 1,4% mniej niż w roku poprzednim. Jednakże w porównaniu z rokiem akademickim 1990/1991 liczba studentów była większa o 1496,2 tys. osób. (źródło GUS). Polska słusznie od wielu lat szczyci się wysokim procentem osób studiujących na wyższych uczelniach. Powstaje jednak pytanie w jaki sposób państw wspiera studentów. Wymienione niżej najnowsze propozycje zasługują na uwagę licznego grona żaków w Polsce.

Porady prawne

 

Rząd prowadzi prace legislacyjne nad zmianami w ulgach dla studentów na przejazdy środkami publicznego transportu kolejowego. Obecnie zniżka wynosi 37 proc. Ministerstwo Infrastruktury , Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chcą ją zwiększyć do 49 proc. lub nawet 51 proc. Biorąc pod uwagę, że wielu studentów dojeżdża do swojej Alma Mater z często odległych krańców kraju, pokonując przy tym znaczne odległości, zmianę należy ocenić bardzo pozytywnie. Najprawdopodobniej studenci będą mogli skorzystać z nowych zniżek już od 1 stycznia 2011 roku.

 

Propozycje zmian w regulacjach związanych ze szkolnictwem wyższym, przewidują również zwiększenie pomocy materialnej dla najuboższych studentów. Na stypendia naukowe uczelnia przeznaczy do 25 proc. pieniędzy, jakie otrzyma na wszystkie świadczenia dla studentów. Resztę środków będzie mogła rozdysponować na stypendia socjalne. Obecnie ta proporcja wynosi 50 do 50 proc..

 

Przewiduje się również rozwój systemu akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Mianowicie osoby, które rozpoczynają studia, mogą rozpocząć w ich ramach prowadzenie przedsiębiorstwa. Wystarczyć mieć pomysł na biznes i mniej niż 30 lat. Nie trzeba mieć biura ani osobowości prawnej, które użyczą inkubatory. Dzięki temu osoba, która prowadzi firmę w inkubatorze, nie płaci za rejestrację firmy oraz składek do ZUS. Z drugiej strony nie nabywa jednak prawa do żadnych świadczeń – zasiłku chorobowego czy emerytury. Dodatkowo inkubatory ramach umowy mogą prowadzić księgowość firmy, udzielać porad prawnych, pomagać w pozyskiwaniu funduszy na inwestycje," użyczać swoich biur i sal konferencyjnych. Pomagają też promować firmę i organizować spotkania biznesowe. Zastrzega się jednak, że w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, student może prowadzić swoje przedsiębiorstwo maksymalnie przez dwa lata.

 

Należy mieć nadzieję, że to nie koniec pozytywnych zmian dla licznych polskich studentów. Z niecierpliwością oczekujemy więc na kolejne propozycje rządu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lukasz 2012-10-20 13:21:12

    Czy autor artykułu przeczytał swoje "dzieło" przed dodaniem na stronę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika