Jest projekt zmian w prawie zezwalających na ubój rytualny
Jest już gotowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który ma umożliwić ubój rytualny. Poinformował o tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. Będzie to projekt poselski, który zostanie zgłoszony do laski marszałkowskiej w styczniu.
Polskie prawo wymaga ogłuszania zwierząt przed ubojem. Nowelizacja umożliwi wprowadzenie wyjątków od tej zasady - wyjaśnił Stanisław Kalemba.
Minister powiedział, że trwają jeszcze prace i konsultacje, ale projekt jest w zasadzie przygotowany. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt przewiduje wykreślenie artykułu 34. Wówczas bezpośrednio weszłoby w życie stosowanie unijnego rozporządzenia, które dopuszcza ubój rytualny - tłumaczył Stanisław Kalemba. Rozporządzenie to z kolei wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku.
Minister rolnictwa podkreślił, że ubój rytualny jest dozwolony obecnie w 20 państwach Unii Europejskiej i w jego opinii nie ma powodów, aby był on zakazany w Polsce.
Według Stanisława Kalemby ubój rytualny stanowi ważną część rynku mięsnego. Ponadto zdaniem ministra, trzeba szanować wolność religijną.
Minister powiedział, że jest za umożliwieniem uboju rytualnego w Polsce. Swoje stanowisku tłumaczył miedzy innymi korzyściami ekonomicznymi. Podkreślił, że wartość produkcji mięsa z uboju rytualnego sięga 1,2-1,5 miliarda złotych. Do tego generuje to około 6 tysięcy miejsc pracy. Według Stanisława Kalemby trzeba również uszanować wolność religijną i wyznaniową, które są określone w Konstytucji i odpowiednich ustawach.
W listopadzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie ministerstwa rolnictwa zezwalające ubój rytualny jest niezgodne z Konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt. W praktyce oznacza to, że tylko do końca tego roku będzie można dokonywać takich ubojów. Od 1 stycznia prawo będzie tego zabraniało, mimo unijnego rozporządzenia, które daje takie możliwości. Zakaz ten ma znieść przygotowana nowelizacja ustawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?