Jest zgoda na dożywotnie odbieranie prawa jazdy

Senatorowie chcą zaostrzenia przepisów dla kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali śmiertelny wypadek. "Nietrzeźwy zabójca" straci prawo jazdy na całe życie.

Nowelizacja Kodeksu karnego, Kodeksu karnego wykonawczego i Prawa ochrony środowiska została uchwalona przez Sejm na początku stycznia. Teraz zmiany poparli senatorowie, zgłaszając do nowel jedynie „kosmetyczne poprawki".

Oznacza to, że możliwość odbierania prawa jazdy na całe życie jest już praktycznie przesądzona, a ustawa po podpisaniu przez Prezydenta wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dokument zakłada m.in. możliwość odebrania prawa jazdy na zawsze kierowcom, którzy pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowodują wypadek drogowy, zabijając tym samym inną osobę lub doprowadzając ją do ciężkiego kalectwa. Prawo jazdy odbierze Sąd, który będzie mógł odstąpić od kary jedynie w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.

Nowela zaostrza również karę za ponowne prowadzenie pojazdu na podwójnym gazie. Jeżeli kierowca zostanie przyłapany "za kierownicą" pod wpływem alkoholu lub narkotyków powtórnie, to trafi za kratki nawet na 5 lat. Obecnie sąd może orzec w takiej sytuacji karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

DOM

7.2.2010 12:33:23

Re: Jest zgoda na dożywotnie odbieranie prawa jazdy

To powinno być wprowadzone dużo wcześniej. Tylko jedno kary te jak się domyślam będą nie współmierne do czynu. 1) Powodując wypadek ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkocholulub narkotków, jest to spowodowane świadomie przez kierowcę. Ponieważ prawo i media informują o negatywnych skutkach prowadzenia pojażdów po spożyciu alkocholu lub zażyciu narkotyków. 2) Kara za to to dożywocie według mojej opinii lub 25 lat bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie z więzienia. 3) Tak restrykcyjne prawo skutkowało by już po kilku wyrokach publikowanych w mediach i wpływałoby na kierowców zaglądających do kieliszka. 4) Stosowanie tego prawa bez względu na status społeczny czy to śedzia, prokurator, policjant itd. 5) Szybkie odbieranie imunitetów bez jakichkolwiek długich procedur.

Stary

5.2.2010 21:24:8

Re: Jest zgoda na dożywotnie odbieranie prawa jazdy

Tak się zastanawiam. Zabójca za spowodowanie śmierci może zostać ukarany karą 25 lat pozbawienia wolności z możliwością starania się o wcześniejsze zwolnienie po np. odsiedzeniu 2/3 kary. Czy podobnie przewidują przepisy w stosunku do utraconego prawa jazdy?. Czy też za to że zabił będąc kierowcą poniesie dodatkową karę, bo nie bdzie mógł nigdy już usiąść za kierownicą.

tytan 5234

5.2.2010 19:3:53

Re: Jest zgoda na dożywotnie odbieranie prawa jazdy

Popieram w całejrzciągłosci projekt senatu,uważam że jest dpuźniony przynajmniej o 10 lat.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 22.6.2018

  Niesłyszący za kierownicą

  Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

 • 26.6.2018

  Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)