Kampania na rzecz bezpieczeństwa pracy w rolnictwie
„Chrońmy nasze dzieci" - pod takim hasłem Państwowa Inspekcja Pracy zainaugurowała tegoroczną kampanię na rzecz bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Poinformowano o niej dziennikarzy 24 czerwca br. na spotkaniu w Głównym Inspektoracie Pracy.
Z tej okazji Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, zaapelowała do rolników, a także mieszkańców miast spędzających urlop i wakacje na wsi lub pomagających rodzinie w żniwach o zwrócenie szczególnej uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i nielekceważenie zagrożeń, które mogą stać się przyczyną tragedii. Apel wzmocniony został omówieniem przykładów tragedii z udziałem dzieci wiejskich i zilustrowany dodatkowo pokazem przejmujących zdjęć małoletnich ofiar wypadków na polu i obejściu gospodarskim. Wykonano je w Klinice Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie co roku w porze żniw i wakacji trafia od 100 do 150 dzieci. Brak opieki ze strony starszych, angażowanie dzieci do prac, których nie powinny wykonywać, nieuwaga, często wynikająca z przemęczenia i przepracowania rodziców, ale też beztroska dorosłych i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, to - jak wskazała Bożena Borys-Szopa - powtarzające się przyczyny wielu nieszczęść.
- Bardzo bym chciała - powiedziała szefowa inspekcji pracy do dziennikarzy - aby tegoroczne wakacje, które właśnie się rozpoczęły, były przede wszystkim bezpieczne. Aby wszystkie dzieci powróciły we wrześniu do szkoły zdrowe i wypoczęte. Temu celowi służy także dzisiejszy Apel Głównego Inspektora Pracy, który zechcą państwo jak najszerzej upowszechnić. Bo jeśli w ten sposób uratujemy choć jedno dziecko przed przeżyciami takimi jak te, które stały się udziałem dzieci przedstawionych na zaprezentowanych zdjęciach, czas spędzony dzisiaj wspólnie nie będzie stracony!
Ubiegłoroczne działania inspekcji pracy na rzecz bezpieczeństwa pracy w rolnictwie omówił zastępca głównego inspektora pracy Roman Giedrojć. Poinformował, że inspektorzy pracy przeprowadzili w 2007 r. blisko 10 tys. wizytacji gospodarstw rolnych i miejsc wykonywania prac polowych. Dokonali przeglądu 5,2 tys.
ciągników, 5 tys. przyczep rolniczych, 2,8 tys. kombajnów oraz 4,6 tys. innych maszyn używanych przy pracach rolniczych, w tym pras do słomy, kosiarek, maszyn do zbioru roślin okopowych. Do najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości należały: niebezpieczny przewóz ludzi w przyczepach, na zaczepach przyczep oraz na błotnikach ciągników i kombajnów, niewłaściwy sprzęg ciągnika z przyczepą bądź maszyną rolniczą, usuwanie zapychającej maszynę słomy przy włączonym napędzie, brak lub niewłaściwa osłona wałka przegubowo-teleskopowego (do odbioru mocy ciągnika). W 15 proc. wizytowanych gospodarstw inspektorzy stwierdzili powierzanie dzieciom różnorodnych prac, w tym prac wzbronionych, takich jak kierowanie sprzętem i maszynami rolniczymi, przemieszczanie ciężarów o masie przekraczającej dopuszczalne wartości, prace przy preparatach ochrony roślin lub przebywanie w strefach bezpośredniego zagrożenia - w pobliżu pracujących ciągników, kombajnów i innych maszyn. Państwowa Inspekcja Pracy prowadziła ponadto różnorodne działania prewencyjne oraz edukacyjno-promocyjne, jak szkolenia, prelekcje i konkursy. adresowane do rolników i ich rodzin, mające na celu upowszechnienie zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie.O wynikach przeprowadzonych po raz pierwszy w 2007 r. kontrolach sezonowej pracy dzieci i młodzieży poinformowała z kolei dziennikarzy Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy. Najczęstszą nieprawidłowością, jaką stwierdzali inspektorzy, było zatrudnianie dzieci na podstawie umów cywilnoprawnych bez zgody przedstawiciela ustawowego. Często też pracodawcy nie posiadali zezwolenia inspektora pracy na wykonywanie pracy przez dzieci. Występowały przypadki zatrudniania młodzieży w porze nocnej. W wyniku stwierdzonych przez inspektorów pracy nieprawidłowości wydano 145 decyzji oraz skierowano 68 wystąpień do pracodawców. Ponadto nałożono 17 mandatów karnych na łączną kwotę 21 tys. zł oraz skierowano 7 wniosków do sądów. Kontrole tej problematyki są kontynuowane w roku bieżącym.
Podczas spotkania w Głównym Inspektoracie Pracy przedstawiciele mediów obejrzeli również film instruktażowy dotyczący bezpieczeństwa dzieci wiejskich, przygotowany przez brytyjską inspekcję pracy.
Źródło: www.pip.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?