Kara pieniężna dla PKP Intercity SA

Decyzją administracyjną Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) nałożył na PKP Intercity SA karę pieniężną w wysokości 155 100,44 zł w związku ze stwierdzonym naruszeniem obowiązku, wynikającym z przepisów dotyczących praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, polegającym na nieinformowaniu pasażerów o warunkach najniższych opłat za przewóz.

Nałożona na PKP Intercity SA kara pieniężna jest efektem naruszenia przez spółkę obowiązku informowania podróżnych o warunkach najniższych opłat za przewóz, czego przyczyną jest niedostępność pełnego zakresu ofert promocyjnych w automatach biletowych spółki i nieprawidłowe działanie systemu sprzedaży biletów, co zostało stwierdzone decyzją Prezesa UTK z 17 marca 2014 r.

Porady prawne

Jak wskazał w wydanej decyzji administracyjnej Prezes UTK, pasażer, bez względu na kanał dystrybucji, przed zakupem biletu ma prawo do pełnej i wiarygodnej informacji o jego cenie, która powinna być uwidoczniona w sposób prosty i niebudzący wątpliwości co do jej wysokości. Pozbawienie takiego uprawnienia może skutkować narażeniem na straty finansowe pasażera, nieświadomego możliwości nabycia tańszych biletów w innym niż biletomat kanale dystrybucji.

Tymczasem, jak ustalił Prezes UTK, pasażerowie pozbawieni byli informacji o warunkach najniższych opłat za przewóz w przypadku zakupu biletów za pośrednictwem automatów biletowych, albowiem system sprzedaży nie wskazywał, że dana relacja objęta jest promocyjną ofertą taryfową, co realnie przedkładało się na wysokość ceny biletów. Podróżni nabywali więc bilety bez świadomości, że interesującą ich podróż mogą odbyć w tańszej cenie.

W związku ze stwierdzonym naruszeniem Prezes UTK uznając, że opisane nieprawidłowości mają szeroki zakres terytorialny, nałożył na PKP Intercity SA karę pieniężną w ww. wysokości.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika