Nowelizacja Karty Nauczyciela

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zostanie zwiększone o 4,4 proc. Po odrzuceniu poprawek zgłoszonych przez Senat 28 kwietnia ustawa została podpisana przez Prezydenta RP.

Porady prawne

Co przewiduje ustawa z dnia 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela?

Celem ustawy z dnia 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela jest podwyższenie średniego wynagrodzenia nauczycieli. W wyniku wprowadzanych zmian – w okresie od dnia 1 maja 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – średnie wynagrodzenie nauczycieli, ustalone w sposób określony w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, zostanie zwiększone o 4,4%. Podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli nastąpi nie później niż do dnia 30 czerwca 2022 r., z wyrównaniem od dnia 1 maja 2022 r.

Zgodnie z zapisami znowelizowanej Karty Nauczyciela w okresie 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się więc o 4,4%. Nowe przepisy umożliwią także realizację podwyżek dla nauczycieli już od 1 maja - zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń.

Nauczyciele otrzymają  podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r.

Na ten cel subwencja oświatowa została zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. Zaproponowane w ustawie środki będą pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

Ustawa przewiduje bowiem, że w roku 2022 część oświatowa subwencji ogólnej zostanie zwiększona o kwotę 1 671 100 tys. zł pochodzącą ze środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych. Zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej zostanie odpowiednio uwzględnione we wskazanych, wypłacanych w roku 2022, dotacjach, na podstawie ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

Kiedy zmiany wchodzą w życie?

Nowelizacja ustawy 28 kwietnia została podpisana przez Prezydenta i wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Jednocześnie informujemy, że decyzją Prezesa Rady Ministrów w maju ruszają rządowe, a następnie parlamentarne pracę dotyczące awansu nauczyciela. Zmiany spowodują także istotne, kilkunastoprocentowe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika