Łatwiej usuniesz swoje dane z internetu?

Komisja Europejska chce większej ochrony danych osobowych w sieci. Przedstawiła już projekt zmian prawa.

Propozycje dotyczą wprowadzenia pakietu przepisów umożliwiających obywatelom skuteczniejszą kontrolę nad tym, jak przetwarzane i wykorzystywane są ich dane osobowe. Zmiany mają obowiązywać na terenie całej wspólnoty.

Komisja Europejska informuje, że dwie trzecie Europejczyków obawia się, że przedsiębiorstwa wykorzystują ich dane osobowe bez ich zgody. Aż 9 z 10 osób uważa, że prawa do ochrony danych osobowych powinny być takie same w całej UE.

Jakich zmian chcą europosłowie?

 • przedsiębiorstwa będą musiały uzyskać wyraźną zgodę zainteresowanej osoby, aby ponownie wykorzystać jej dane. Obywatele będą również mieli dostęp do własnych danych i będą mogli łatwiej przenieść je do innego usługodawcy;
 • wzmocnione zostanie „prawo do bycia zapomnianym” – obywatele będą mogli domagać się usunięcia swoich danych, jeśli firma lub organizacja przechowuje je bez uzasadnionego powodu;
 • większy nacisk zostanie położony na odpowiedzialność i rozliczalność – firmy będą musiały informować swoich klientów o wszelkich zdarzeniach związanych z ich danymi (takich jak kradzieże lub niezamierzone udostępnienie danych);
 • unijne przepisy będą miały zastosowanie również w przypadku, gdy dane osobowe są przetwarzane poza UE – osoby, których to dotyczy, będą miały prawo wymagać od urzędu ochrony danych osobowych w swoim kraju, by podjął odpowiednie kroki wobec przedsiębiorstwa mającego siedzibę poza UE.

Według Komisji Europejskiej na zmianach maja skorzystać również firmy. – Pojedynczy zbiór przepisów sprzyjałby spójniejszemu stosowaniu prawa na terenie UE. Firmy uzyskałyby jasny obraz tego, jak należy obchodzić się z informacjami o charakterze prywatnym – czytamy w komunikacie KE.

Propozycje mają doprowadzić ponadto do ograniczenia obciążeń administracyjnych i związanych z nimi kosztów – sektor prywatny zaoszczędziłby tym samym ok. 2,3 mld euro rocznie. Firmy byłyby zobowiązane do kontaktowania się z tylko jednym urzędem ochrony danych osobowych – znajdującym się w tym kraju UE, w którym prowadzą swoją główną działalność.

Zmiany wejdą w życie, jeśli zostaną zaakceptowane przez rządy państw członkowskich i przez Parlament Europejski.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

marigaux

26.1.2012 17:20:36

Re: Łatwiej usuniesz swoje dane z internetu?

Rząd eliminuje konkurencje po tym jak NIK dostał prawo do zbierania informacji na temat naszego życia prywatnego czy kodu DNA... ACTA to tylko mały element układanki...


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.3.2010

  Rozliczenie roczne – ulga internetowa

  Jednym z dostępnych sposobów na zmniejszenie obciążenia podatkiem za 2009 rok jest ulga internetowa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby, które w 2009 roku ponosiły (...)

 • 12.2.2019

  Twój e-PIT gotowy od 15 lutego

  Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie (...)

 • 30.5.2017

  Łatwiejsza aktywacja Profilu Zaufanego na poczcie

  Profil Zaufany (eGO) można już aktywować odwiedzając dowolną z 4.500 placówek pocztowych. To jeden z pierwszych, bardzo ważnych efektów porozumienia, jakie podpisała Poczta Polska (...)

 • 31.10.2018

  Jak uzyskać dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych?

  Jeśli ktoś potrzebuje uzyskać dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych (RDO), to może złożyć wniosek o udostępnienie danych - osobiście w urzędzie gminy lub listownie.

 • 28.1.2019

  Twój e-PIT - rozliczenie przygotowane przez administrację skarbową

  Usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Rozliczenia (...)