Elektroniczne obroże dla pseudokibiców

Tych, którzy będą wszczynać bójki podczas meczu sędzia przesłucha już na stadionie.

Osoby z orzeczonym zakazem stadionowym będą obrączkowane tak samo, jak skazani za kradzież czy przemoc w rodzinie. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wykorzystać do walki z kibolami technologię monitoringu elektronicznego.

Teraz pseudokibice z zakazem stadionowym muszą stawić się na komendzie Policji w czasie rozgrywek – sąd zwykle wskazuje w czasie jakich meczów i jakich drużyn. Obowiązek ten może dotyczyć również meczów kadry narodowej.

Obecne procedury są jednak obciążeniem dla policjantów. – Dlatego proponujemy rozwiązanie, którego skuteczność będzie bardzo wysoka, pozwalając wyeliminować najbardziej niebezpiecznych chuliganów, bo trudno nazywać ich kibicami, z udziału w zawodach sportowych, a w razie niepodporządkowania się przez nich zakazowi, pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej za takie zachowanie – mówił podczas prezentowania zmian minister Krzysztof Kwiatkowski.

Niebezpieczni posiedzą w domu

Resort sprawiedliwości chce, by zamiast na komisariacie kibol siedział podczas meczu we własnym mieszkaniu. Dostanie on elektroniczną bransoletę, co pozwoli na łatwą kontrolę przestrzegania zakazu wychodzenia z domu.

Elektroniczny dozór nie będzie zasądzany wobec każdej osoby, która zostanie zatrzymana na stadionie. To sędzia będzie oceniał, czy chuligan kolejny mecz obejrzy z trybun, czy z kanapy przed własnym telewizorem. Wyjątkiem będą pseudokibice, którzy już złamali zakaz stadionowy. Oni założą obrączki na pewno. Obowiązek siedzenia w domu w trakcie rozgrywek będzie orzekany na okres od 6 do 12 miesięcy.

Uszkodzenie założonej na rękę lub nogę bransolety oraz wyjście z domu w trakcie meczu będzie przestępstwem. Chuligan będzie mógł wówczas trafić za kratki nawet na 2 lata.

Sądy przeniosą się na stadiony

Skuteczną walkę z pseudokibicami ma wspomóc również nowa instytucja tzw. sądu odmiejscowionego. Zatrzymani podczas zamieszek na stadionach nie będą już przewożeni do sądu na rozprawę, lecz zamykani w specjalnych pomieszczeniach do przesłuchań na terenie stadionu.

- Rozprawa zostanie przeprowadzona przy użyciu urządzeń do wideokonferencji przez sędziego pozostającego w budynku sądu, a nie w miejscu zatrzymania oskarżonego – tłumaczy ministerstwo sprawiedliwości.

- Rozwiązania te będą szczególnie przydatne w trakcie Euro2012, gdyż przy umiejętnym stosowaniu - szczególnie na wstępnym etapie postępowania - pozwalają na odstąpienie od kosztownego i czasochłonnego doprowadzania części zatrzymanych do sądu i wyselekcjonowanie tych sprawców, którzy winni być zatrzymani i doprowadzeni – czytamy słowa ministra Kwiatkowskiego na stronie resortu sprawiedliwości.

Złodzieje nie przeszkodzą dojechać na mecz

Chcąc uniknąć podczas EURO 2012 paraliżu pociągów – spowodowanego kradzieżą szyn – resort planuje również wzmożoną walkę ze złodziejami infrastruktury trakcji. Ma ich odstraszyć wysoka kara, jaka będzie groziła za rozmontowanie szyn. Maksymalnie będzie to 8 lat za kratkami.

W kodeksie karnym pojawi się art. 254a
Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej lub trolejbusowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Teraz kradzież lub uszkodzenie mienia jest kwalifikowane zazwyczaj jako wykroczenie z uwagi na niewielką wartość zabranego lub zniszczonego przedmiotu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

  Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek (...)

 • E-zwolnienia już w lipcu

  Z dniem 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). W praktyce to duża wygoda i oszczędność czasu dla lekarzy, (...)

 • 59 groszy za płatności elektroniczne za realizację usług publicznych

  Od 12 czerwca 2017 r. obywatele dokonujący płatności elektronicznych za realizację usług publicznych, udostępnionych przez systemu ePUAP, jak i z wykorzystaniem innych platform dla e-administracji (...)

 • E-recepty nadchodzą

  Parlament uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Dzięki niej będzie mogła być wystawiana elektroniczna recepta.

 • Od grudnia tylko e-zwolnienia

  Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy.