Kiedy więzienie za pamiątki z wakacji?

Kawior, torebka z krokodyla czy nalewka z węża. Przywożąc je do Polski możesz skończyć za kratkami.

Turysta wracający spoza Unii Europejskiej powinien uważać, jakie pamiątki ma w walizce. Problemy zaczną się wtedy, gdy celnicy znajdą przy nim np. statuetkę z kości słoniowej lub pasek ze skóry węża. Dlaczego? Ponieważ wykonano je z tzw. okazów CITES, czyli gatunków zagrożonych wyginięciem.

Osoba, która będzie miała przy sobie jedną z zakazanych pamiątek, zostanie potraktowana jak przestępca.

- Już na lotnisku czeka nas przesłuchanie. Pamiątki zostaną skonfiskowane, a sprawa zostanie skierowana do sądu. Wówczas turysta narazi się na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. O wysokości kary decyduje to, ile produktów wykonanych z chronionych okazów chcieliśmy wwieść do Polski – tłumaczy dla e-prawnik.pl Piotr Tałałaj, rzecznik Izby Celnej w Warszawie.

Porady prawne

Podkreśla on, że nawet nieświadome przywiezienie pamiątki wykonanej z okazów chronionych jest traktowane jak przestępstwo – Tłumaczenie się nieznajomością prawa nic tutaj nie pomoże – przestrzega Tałataj. W takich sytuacjach kara może być jednak nieco niższa.

Lista CITES obejmuje m.in.: 
1. kawior;
2. skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków;
3. wypchane ptaki drapieżne;
4. wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów;
5. naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
6. koralowce, muszle oraz wszelkie takie pamiątki turystyczne, jak np. nalewki na kobrach lub innych wężach.

Jak nie dać się naciąć?

- Sprzedawcy często zapewniają, że torebka czy pasek są wykonane z gatunków niepodlegających ochronie. Warto jednak upewnić się, czy jest tak rzeczywiście. Będąc za granicą możemy zadzwonić na numer warszawskiej izby celnej, opisać dany przedmiot i dowiedzieć się, czy można go bez problemu przywieźć do kraju – tłumaczy rzecznik warszawskich celników.

Informacja CITES Izby Celnej w Warszawie: (22) 650 33 02

Innym wyjściem jest wydrukowanie i zabranie na wakacje całej listy CITES, którą znajdziemy w jednym z załączników do Konwencji Waszyngtońskiej.

Są wyjątki, nie zawsze będzie kara

Niektóre okazy można przywieźć bez groźby więzienia, np. do czterech produktów z krokodyla (wyłącznie z aneksu B) czy do 125 gram kawioru (oznakowanego banderolą). Listę tego, co możemy mieć w bagażu podręcznym zamieszczamy w poniższej ramce.

Z takimi pamiątkami nie będzie problemu
1
. kawior z ryb jesiotrokształtnych – do 125 g na osobę w opakowaniu indywidualnie oznakowanym  (jednorazowa banderola);
2. „pałeczki deszczowe” – instrument muzyczny wykonany z prostego kawałka wysuszonej łodygi kaktusa – do 3 szt.
na osobę;
3. przetworzone okazy krokodylowych czyli torebki, buty, paski itp. wyroby – do 4 szt. na osobę (co ważne, wyłącznie z gatunków zaliczonych do aneksu B CITES);
4. muszle skrzydelnika olbrzymiego – do 3 szt. na osobę;
5. pławikoniki – do 4 martwych okazów na osobę;
6. muszle przydaczni – do 3 okazów na osobę, łącznie nie więcej niż 3 kg. Jako okaz należy rozumieć 3 połówki niepasujące do siebie (połówki z 3 różnych osobników) lub całe muszle składające się z 2 pasujących połówek
(do 3 szt. całych muszli).

- Pamiętajmy jednak, by na puszce kawioru była banderola. Jej brak oznacza, że produkt pochodzi z nielegalnego źródła – zwraca uwagę Piotr Tałałaj.

Zostaniemy wtedy potraktowani tak samo, jakbyśmy przywieźli okaz chroniony. Zacznie się przesłuchanie, kawior zostanie skonfiskowany, a my skończymy na ławie oskarżonych.

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika