KIG o Programie Prac Legislacyjnych Rządu na II półrocze 2008 r.

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia uchwalony przez Radę Ministrów Plan Prac Legislacyjnych na drugie półrocze 2008 roku. „Ujęte w dokumencie ustawy są odpowiedzią na zgłaszane od dłuższego czasu przez przedsiębiorców postulaty. Oczekujemy, że przedstawione projekty nie będą tylko zapowiedziami i w krótkim czasie zostaną przekazane do Sejmu. Liczymy na to, że prace legislacyjne poszczególnych resortów, a zwłaszcza w zakresie aktów prawnych ważnych dla gospodarki, będą opierały się na dialogu społecznym poprzez konsultacje z kluczowymi organizacjami samorządu gospodarczego" - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.   Przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej za najważniejszy punkt Planu uznali tzw. dużą nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tzw. mała nowelizacja ustawy została uchwalona w czerwcu br. i dotyczyła m.in. wprowadzenia przepisów umożliwiających zawieszenie działalności gospodarczej. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - zarówno Prezesa Rady Ministrów, jak i resortu gospodarki, a zwłaszcza odpowiedzialnego za przygotowanie projektu Wiceministra Adama Szejnfelda - mamy nadzieję, że tzw. duża nowelizacja przyczyni się do dalszego usprawnienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, kolejnym ważnym aktem prawnym, który zobowiązała się przygotować Rada Ministrów jest projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Doprecyzowuje wiele kwestii, budzących wątpliwości interpretacyjne oraz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez podatników. Należy w tym miejscu wymienić doprecyzowanie zasad korzystania z ulgi na dzieci oraz likwidację tzw. „ulgi meldunkowej" i zastąpienie jej ulgą, z której będzie można korzystać także wtedy, gdy nieruchomość położona będzie nie tylko w Polsce, ale także na terenie państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.
 
Plan prac legislacyjnych zakłada również przygotowanie nowej ustawy o partnerstwie publiczno - prywatnym. Jej celem jest uproszczenie procedur podejmowania wspólnych przedsięwzięć przez podmioty publiczne i partnerów prywatnych. Według Krajowej Izby Gospodarczej, na konieczność szybkiego opracowania nowej ustawy wskazuje to, że do chwili obecnej w Polsce nie zawarto ani jednej umowy opartej na gruncie obowiązującej ustawy o PPP.

Według Krajowej Izby Gospodarczej, na poparcie zasługuje również projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych ustaw, który zakłada m.in. - wyeliminowanie z porządku prawnego decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zapewnia także możliwość opracowywania urbanistycznych planów realizacyjnych przez inwestorów oraz rezygnację z decyzji o pozwoleniu na budowę i zastąpienie jej „rejestracją zamierzonej inwestycji".

Porady prawne

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika