KIG o zmianach w promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
W opinii Krajowej Izby Gospodarczej projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odpowiada potrzebie zmiany w podejściu do problematyki aktywizacji zawodowej nie tylko bezrobotnych, ale również osób nieaktywnych zawodowo z powodu przejścia na wcześniejsze emerytury.
Krajowa Izba Gospodarcza deklaruje czynny udział w pracach legislacyjnych związanych z uchwaleniem projektu ustawy zarówno na poziomie resortowym jak i w toku prac parlamentarnych.Według Krajowej Izby Gospodarczej czynnikiem negatywnie wpływającym na aktywność zawodową Polaków jest ukierunkowanie działań publicznych nie na wspomaganie aktywizacji zawodowej, ale na udzielanie pomocy społecznej tym, którzy nie są aktywni zawodowo. Z tego powodu wiele osób ukierunkowuje swoją aktywność nie na dążeniu do utrzymania się na rynku pracy, lecz na uzyskaniu zabezpieczenia w formie różnego typu zasiłków. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej należy rozważyć potrzebę wprowadzania zmian w systemie wypłat zasiłków dla bezrobotnych. O ile na poparcie zasługuje zwiększenie świadczeń dla osób, które wezmą aktywny udział w szkoleniach, których celem będzie podnoszenie ich kwalifikacji, o tyle zwiększanie wysokości zasiłku dla pozostałej grupy może spowodować obniżenie ich motywacji do poszukiwania pracy, przynajmniej w okresie, w którym będą im przysługiwały świadczenia w wyższej wysokości.
Przedstawiony projekt zakłada, że działalność związana ściśle z aktywizacją zawodową będzie realizowana w wyodrębnionej części urzędu pracy tj. w centrum aktywizacji zawodowej. W ramach współpracy z samorządami gminnymi powiatowe urzędy pracy będą mogły tworzyć na poziomie gmin lokalne punkty informacyjno - konsultacyjne (LPIK), których zadaniem będzie informowanie o pomocy oferowanej przez urzędy pracy oraz rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy. Proponowane rozwiązania powinny pozytywnie wpłynąć na podniesienie jakości usług urzędów pracy w zakresie aktywizacji bezrobotnych.
Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej na poparcie zasługują również:
- Zaostrzanie warunków uzyskania i utrzymania statusu osoby bezrobotnej,
- Zwiększenie motywacji do uczestnictwa w działaniach aktywizujących,
- Wsparcie dla zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+,
- Wsparcie dla pracodawców w zakresie poradnictwa zawodowego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników,
- Zwiększenie nacisku na wzrost kwalifikacji zawodowych u bezrobotnych,
- Doprecyzowania zadań poszczególnych organów i szczebli administracji lokalnej związanych z aktywizacją zawodową,
- Uproszczenie zasad uzyskiwania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców (wprowadzenie możliwości odejścia od testu rynku pracy).
W opinii Krajowej Izby Gospodarczej w celu zmniejszania problemu z naborem pracowników powinniśmy w dalszym ciągu zwiększać elastyczność przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Dobrze, że działania takie znalazły się w propozycjach resortu pracy.
Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakłada stworzenie systemu ukierunkowanego na inwestowanie w rozwój kapitału ludzkiego. Popiera bardziej indywidualne podejście do wzmocnienia kwalifikacji poszczególnych bezrobotnych wraz z udzieleniem znaczącego wsparcia finansowego, dla tych osób które będą chciały nabywać lepsze wykształcenie i uczestniczyć w szkoleniach.
Przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej jako korzystne uznali zniesienie nałożonego dotychczas na pracodawcę obowiązku informowania urzędu pracy o wolnych miejscach zatrudnienia, obowiązku uzyskiwania od kandydatów do pracy oświadczeń o pozostawaniu w rejestrach urzędów pracy oraz obowiązku powiadamiania urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. W uzasadnieniu do projektu ustawy resort pracy wskazuje, iż zmiana ta jest konsekwencją nadesłanych przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji propozycji. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej takie działania MPiPS powinny stać się wzorem dla pozostałych resortów. Na poparcie zasługują również zmiany przepisów wprowadzające ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie przekazywania wsparcia finansowego dla podmiotów, które zatrudnią osoby bezrobotne, czy też podnoszą kwalifikacje swoich pracowników.
Źródło: www.kig.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?