KIG za nowelizacją podatku dochodowego

Popieramy nowelizację ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych przedstawioną przez Komisję „Przyjazne Państwo" umożliwiającą zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów niezakończonych inwestycji. Zmiana była wielokrotnie postulowana i czekają na nią przedsiębiorcy" - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Co do zasady, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na środki trwałe oddane do używania w przypadku ich likwidacji, chyba że środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Jak słusznie zauważyli wnioskodawcy projektu nowelizacji w uzasadnieniu, oznacza to, że obecne przepisy dyskryminują przedsiębiorców którzy zlikwidowali (zbyli) środki trwałe, przed ich oddaniem do używania, w stosunku do przedsiębiorców, którzy zlikwidowali (zbyli) środki trwałe po ich oddaniu do używania.

Według Krajowej Izby Gospodarczej nie ma uzasadnienia dla nie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów zaniechanych inwestycji. Na dzień dzisiejszy mamy osobliwą sytuację, która powoduje, że jeżeli przedsiębiorca poniósł określone nakłady na wytworzenie środka trwałego - lecz przed oddaniem środka trwałego do używania zaniechał tejże inwestycji - to koszt poniesionych nakładów nie będzie potrącalny podatkowo.

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej podkreślają, że ryzyko jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej, a swoboda prowadzenia działalności wyraża się m.in. w prawie przedsiębiorcy do wycofania się z podjętych działań. Zasada ta nie powinna być dyskryminowana w żaden sposób pod względem podatkowym.

Porady prawne

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika