Kobiety nadal zarabiają mniej. KE nakazuje zmiany w prawie

Przejrzystość zarobków kobiet i mężczyzn w każdej firmie - to jedno z zaleceń Komisji Europejskiej, które państwa członkowskie mają zrealizować do końca przyszłego roku. KE podejmuje działania mające zlikwidować różnice w płacach. - Wynagrodzenie kobiet nie powinno być niższe tylko dlatego, że jest sekretem, ile zarabiają ich koledzy - mówi wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding.

Komisja Europejska przyjęła zalecenie, w którym zwraca się do państw członkowskich o zwiększenie przejrzystości płac kobiet i mężczyzn, próbując pomóc w zlikwidowaniu problemu zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć. Zróżnicowanie wynagrodzenia - a więc średnia różnica między wynagrodzeniami za godzinę pracy kobiet i mężczyzn w całej gospodarce - nie uległo większym zmianom w ostatnich latach i nadal utrzymuje się na poziomie 16,4 proc. w całej Unii Europejskiej Większa przejrzystość płac jest ważnym elementem zaradzenia problemowi zróżnicowania wynagrodzenia, gdyż może ujawnić uprzedzenia związane z płcią oraz dyskryminację w strukturze płac danej organizacji.

Umożliwia ona pracownikom, pracodawcom i partnerom społecznym podjęcie odpowiednich działań w celu zapewnienia skutecznego wdrażania zasady równości wynagrodzeń. Komisja zaleca państwom członkowskim zwiększenie przejrzystości wynagrodzeń poprzez zestaw środków, takich jak udostępnienie pracownikom informacji o zarobkach, składanie przez firmy sprawozdań, audyty wynagrodzeń w dużych przedsiębiorstwach oraz włączenie kwestii równości wynagrodzeń do układów zbiorowych. Państwa członkowskie będą musiały zawiadomić Komisję do końca 2015 r. o działaniach podejmowanych w celu wdrażania zaleceń.

- Europa promuje równość płci od 1957 r. Od zapisanej w Traktatach zasady równości wynagrodzeń po prawa pracownicze. Mamy wiele powodów do dumy z postępów, jakie Europa poczyniła w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci. Ale nie możemy spocząć na laurach, gdyż równe wynagrodzenie wciąż nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistej sytuacji kobiet w Europie. Dlatego zwracamy się teraz o większą przejrzystość wynagrodzeń. Jeśli przedsiębiorstwa rzeczywiście szanują zasadę równości wynagrodzeń za taką samą pracę, nie powinny mieć nic do ukrycia - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. - Zwiększenie przejrzystości wpłynęłoby na wyeliminowanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Mam nadzieję, że państwa członkowskie podejmą wyzwanie i postarają się upewnić, aby kobiety nie były dłużej oszukiwane. Wspólnie możemy sprawić, że równość płci stanie się rzeczywistością przez cały rok, a nie tylko w Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Zalecenie Komisji skierowane do państw członkowskich zawiera szeroki wachlarz środków dotyczących bezpośrednio przejrzystości wynagrodzeń, w tym:

  • uprawnienie pracowników do wystąpienia o informacje dotyczące poziomu płac, łącznie z takimi dodatkami i zmiennymi elementami jak premie czy świadczenia rzeczowe, w podziale według płci;
  • regularne sprawozdania pracodawcy o średniej płacy w danej kategorii pracowników czy na danym stanowisku, w podziale według płci (stosuje się tylko do średnich lub dużych przedsiębiorstw);
  • przeprowadzanie w dużych przedsiębiorstwach audytów płac (nie obejmuje MŚP) i udostępnianie ich przedstawicielom pracowników i partnerom społecznym na ich wniosek;
  • włączenie kwestii równości wynagrodzeń (i audytów płac) do układów zbiorowych.

Państwa członkowskie powinny wdrożyć przynajmniej jeden z wyżej wymienionych środków, uwzględniając swoją specyficzną sytuację. Inne sugerowane środki obejmują gromadzenie ulepszonych i zaktualizowanych danych statystycznych dotyczących zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć; jaśniejszą definicję pracy o równej wartości oraz promowanie neutralnego pod względem płci systemu oceniania i klasyfikacji; zwiększanie roli krajowych organów ds. równości w rozwiązywaniu problemu dyskryminacji motywowanej zróżnicowaniem wynagrodzenia ze względu na płeć; monitorowanie i wdrażanie zasady równości wynagrodzeń oraz podejmowanie działań informacyjnych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jaś 2016-03-11 22:38:36

    Może tak powinno być w urzędach ale nie w firmach informatycznych, gdzie są głównie programiści a nieliczne programistki (z jeszcze bardziej nielicznymi wyjątkami) wyraźnie odstają w swej masie od lat - bo jak się prawie wszystkim paniom (bardziej niż wielu panom) nie chciało uczyć z zapałem przedmiotów ścisłych i skupiać się bardziej i dłużej na procesach niż na odczuciach czy stanach to skutki wiadome - no bo oczywiście panie nie mogą być mniej zdolne czy inteligentne.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika