Komisja Europejska opublikowała odnowioną agendę społeczną

Komisja Europejska przedstawiła pakiet inicjatyw, które stanowią nowe zobowiązanie w zakresie europejskiego modelu społecznego. Pakiet ten wskazuje, w jaki sposób UE może przyczynić się do wspierania tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju kształcenia i umiejętności, zwalczanie dyskryminacji, wspieranie mobilności, a także podejmowanie starań o wydłużenie życia i poprawę stanu zdrowia obywateli UE. Celem agendy społecznej jest umożliwienie obywatelom Unii dostosowania się do szybkich zmian otaczającego ich świata, następujących pod wpływem globalizacji, postępu technologicznego, starzenia się społeczeństwa oraz zjawisk takich, jak niedawny wzrost cen żywności i ropy oraz zachwianie rynków finansowych.

Za działania w sferze społecznej odpowiedzialność ponoszą przede wszystkim państwa członkowskie, dlatego muszą być one podejmowane na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Na cele związane z polityką społeczną państwa członkowskie przeznaczają około 26% PKB (dane z 2005 r.), podczas gdy USA - 15%, a Japonia - 17%. Wydatki te mogłyby być jednak lepiej ukierunkowane i bardziej wydajne. UE uzupełnia działania na szczeblu krajowym i działa na rzecz ułatwiania współpracy w sferze zarządzania zmianami społeczno-gospodarczymi. W ramach walki z ubóstwem, UE pomaga w koordynowaniu starań mających na celu wsparcie aktywnej integracji, w tym integracji na rynku pracy, zapewnienie opłacalności pracy oraz stworzenie możliwości uczenia się przez całe życie szczególnie tym, którzy są w największym stopniu wykluczeni z rynku pracy. Celem Komisji jest dbanie o to, aby zasady dotyczące jednolitego rynku i konkurencji ułatwiały świadczenie dostępnych i trwałych usług społecznych wysokiej jakości, w tym usług przedsiębiorstw z sektora ekonomii społecznej.

Opierając się na dotychczasowych znaczących osiągnięciach europejskiego modelu społecznego, w tym w dziedzinie swobodnego przepływu pracowników, odnowiona agenda społeczna ma na celu dostosowanie unijnej polityki do nowej sytuacji społecznej i nowych trendów.

Przyjęta 2 i 3 lipca odnowiona agenda społeczna jest pakietem obejmującym w sumie 19 inicjatyw w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych, edukacji i młodzieży, zdrowia, społeczeństwa informacyjnego i spraw gospodarczych.

Porady prawne
Priorytety inicjatyw to: lepsza przyszłość; dzieci i młodzież; inwestowanie w ludzi: zarządzanie zmianami; dłuższe życie w dobrym zdrowiu; walka z dyskryminacją; rozwój instrumentów polityki; kształtowanie działań na arenie międzynarodowej; walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Wśród inicjatyw znalazł się wniosek Komisji dotyczący przepisów w sprawie ochrony przed dyskryminacją ze względu na wyznanie lub poglądy, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, poza sferą zatrudnienia. Celem innego należącego do pakietu wniosku legislacyjnego jest ułatwienie pacjentom korzystania z systemu opieki zdrowotnej w innych krajach europejskich.

Ponadto w pakiecie przedstawiono poglądy Komisji na to, jakiego rodzaju szkół potrzebuje Europa w XXI w., a także analizę zagadnień związanych z kształceniem i integracją społeczną dzieci migrantów.
Odnowiona agenda społeczna została poprzedzona szerokimi konsultacjami społecznymi, rozpoczętymi przez Komisję w 2007 r. Ich celem było uchwycenie zmian, jakim podlega obecnie sytuacja społeczna w Europie.

BUSINESSEUROPE, Konfederacja Biznesu Europejskiego, choć przychylna idei modernizowania europejskich systemów społecznych ocenia, że niektóre z propozycji zaprezentowanych przez Komisję mogą nie wpłynąć pozytywnie na cele strategii lizbońskiej. BUSINESSEUROPE krytykuje propozycję dyrektywy o europejskich radach pracowniczych jako nie ułatwiającą prowadzenie dialogu społecznego. Podobnie krytycznym wzrokiem patrzy na dyrektywę w sprawie ochrony przed dyskryminacją podkreślając zbyt daleko idącą ingerencję ze strony Komisji w wewnętrzne i codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Europejscy przedsiębiorcy wzywają do implementacji nowego pakietu zgodnie z ogłoszonymi w ubiegłym roku przez Komisję Europejską zasadami flexicurity.

Komisja Europejska uruchomiła nowy portal dotyczący spraw społecznych, gdzie można znaleźć wszystkie wspomniane dokumenty: http://ec.europa.eu/social

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika