Komisja konsultuje niższe stawki za zakańczanie połączeń
Urząd Komunikacji Elektronicznej podał informację na temat dokumentów konsultacyjnych związanych z uregulowaniem stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych i ruchomych w krajach Unii Europejskiej.
Propozycja Komisji Europejskiej, opublikowana w dniu 26 czerwca 2008 roku, ma wprowadzić większą spójność mechanizmów kalkulacji kosztów stawek za zakańczanie połączeń stosowanych przez organy regulacyjne, jak również mniejsze różnice w poziomach tych stawek oraz mniejsze rozbieżności między stawkami w sieciach stacjonarnych i komórkowych w krajach UE.
Komisja uważa, że obecnie decyzje krajowych organów regulacyjnych doprowadziły do bardzo dużych rozbieżności w zakresie stawek w całej UE. Stawki za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych wynoszą od 0,02 EUR/min (na Cyprze) do ponad 0,18 EUR/min (w Bułgarii) i są ponad dziewięć razy wyższe od stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych (średnio 0,0057 EUR/min za zakończenie połączeń lokalnych). Zakłóca to konkurencję między operatorami z różnych krajów oraz między operatorami sieci stacjonarnych i sieci komórkowych.
Komisja Europejska przedstawiła w konsultacjach projekt Zalecenia, w którym zawarto jasne zasady kalkulacji kosztów przy ustalaniu stawek za zakańczanie połączeń, opłacalną metodykę oraz symetryczne uregulowania (w ramach których w danym kraju obowiązują te same pułapy cen zarówno dla operatorów sieci komórkowych, jak i dla operatorów sieci stacjonarnych). Komisja uważa, że takie rozwiązanie pozwoli na usunięcie różnic w stawkach w UE oraz na uniknięcie zakłóceń konkurencji, takich jak subsydiowanie skrośne klientów sieci komórkowych przez klientów sieci stacjonarnych.
Dokumenty konsultacyjne są dostępne na stronie Komisji Europejskiej.
Uwagi i propozycje zmian można zgłaszać do dnia 3 września 2008 r. na adres poczty elektronicznej: infso-termination@ec.europa.eu
Źródło: www.uke.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?