Komisja Trójstronna o pakiecie antykryzysowym

20 kwietnia odbyło się posiedzenie Prezydium TK w sprawie Pakietu Antykryzysowego. Partnerzy społeczni wspólnie ze stroną rządową dokonali przeglądu zapisów, wskazując na elementy, które wymagają doprecyzowania. Najwięcej kontrowersji budziły kwestie subsydiowania zatrudnienia, które w opinii partnerów nie może opierać się na długoterminowanych pożyczkach.

Zdaniem pracodawców możliwe jest tylko subsydiowanie utrzymania miejsc pracy. Możliwe jest także przyjęcie zasady, że pracodawcy korzystający z pomocy opłacać będą w późniejszym terminie powiększoną składkę na Fundusz Gwarantowany Świadczeń Pracowniczych.
W sprawie wzrostu płacy minimalnej pracodawcy akceptują kompromis zaproponowany przez Rząd tj. utrzymanie relacji wartości płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia w okresie kryzysu i dalsze prace nad mechanizmem wzrostu. Sporo kontrowersji budzi 12 miesięczny okres rozliczeniowy, który pracodawcy muszą mieć prawo planować w krótszych okresach np. jedno- lub dwumiesięcznych. Tylko wtedy rozwiązanie to będzie atrakcyjne dla pracodawców i to pod warunkiem, że jego wprowadzenie będzie możliwe nie tylko w układzie zbiorowym, ale i w porozumieniu. Kontrowersje budzi również doba pracownicza oraz kwestia umowy na czas określony.

Podkreślano, że wszystkie te rozwiązania wprowadzone zostaną czasowo, a np. po 2 latach dokonana zostanie ocena skuteczności tych regulacji. Ustalono, że do przyszłego tygodnia wszystkie zapisy zostaną uzupełnione przez stronę rządową, a organizacje będą konsultować te rozwiązania w swoich organizacjach. Do połowy maja musi nastąpić zakończenie prac nad pakietem.

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika