Komunikat Ministerstwa Gospodarki w sprawie opcji

10 lutego br. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak przedstawił na posiedzeniu Rady Ministrów propozycje ustawy, której celem jest zapobieżenie negatywnym skutkom dla gospodarki i budżetu państwa, wynikającym z wykonywania asymetrycznych umów o opcje walutowe.

  •  Pierwszy wariant przewiduje, że w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy, strony będą mogły zawrzeć ugodę dotyczącą warunków umów na opcjach. W przypadku jej braku, w ciągu 30 dni przedsiębiorca będzie mógł odstąpić od umowy.
  •  Drugi wariant zakłada możliwość odstąpienia przez przedsiębiorców od asymetrycznych umów o opcje walutowe, bez okresu na renegocjacje.
  •  Trzeci wariant zakłada możliwość unieważnienia umowy na mocy ustawy.

Wszystkie projekty odnoszą się do asymetrycznych umów, przy zwieraniu których naruszone zostały przez firmę inwestycyjną obowiązki informacyjne, określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/39/WE z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych (tzw. dyrektywa MiFID). Zgodnie z nią,banki oferujące taki produkt, jak opcje walutowe, powinny poinformować o ryzyku z tym związanym.

W przypadku dwóch pierwszych wariantów, projekty zakładają możliwość zawieszenia postępowań upadłościowych.

Wszystkie projekty mają mieć zastosowanie do umów zawartych od 1 listopada 2007 r.

Projekty ustaw zostały przekazane również przewodniczącym klubów parlamentarnych.

 W Sejmie o opcjach walutowych - informacja prasowa 

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika