Konferencja: Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2008

- Inwestycje zagraniczne obok Funduszy Europejskich są niezwykle ważnym czynnikiem zewnętrznym napędzającym gospodarkę w województwach - podkreśliła minister Elżbieta Bieńkowska na konferencji prasowej towarzyszącej prezentacji wyników raportu: „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski - 2008", zrealizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową na zamówienie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Konferencja odbyła się 8 grudnia 2008 r. w Warszawie.

- Ten raport jest ważną wskazówką kierunków działania dla administracji centralnej; natomiast z  mojego doświadczenia pracy w regionie wiem, że jest on szczególnie istotny dla władz samorządowych i rokrocznie jest wnikliwie analizowany. Województwa czekają na niego z ogromną niecierpliwością - mówiła minister E. Bieńkowska.

W stosunku do poprzednich lat raport przyniósł niewielkie zmiany zarówno jeżeli chodzi o czołówkę listy, jak i jej ostatnie miejsca. Największy potencjał przyciągania inwestycji zagranicznych posiada województwo śląskie, a potem kolejno mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie. Najsłabiej radzą sobie regiony położone na wschodzie kraju. - W tym kontekście dużym wyzwaniem jest Program Rozwój Polski Wschodniej. Dobrą informacją jest dla nas fakt, że dystans pomiędzy regionami najatrakcyjniejszymi z punktu widzenia inwestorów i tymi, które mają najmniejszy potencjał przyciągania inwestycji zagranicznych nie powiększył się - mówiła minister rozwoju regionalnego E. Bieńkowska.

Autorzy raportu podkreślali jednak, że inwestorzy w zależności od rodzaju działalności zwracają uwagę na różne czynniki lokalizacyjne. Dlatego też ocena na poziome województwa jest oceną uśrednioną i ogólną. Aby umożliwić bardziej szczegółową analizę w ramach metodologii badania wyróżniono 54 podregiony.

Oceniono trzy najważniejsze kategorie atrakcyjności inwestycyjnej:

  • działalność przemysłową,

  • działalność usługową,

  • zaawansowane technologie.

W przestrzeni inwestycyjnej Polski w kategorii działalności przemysłowej najbardziej atrakcyjnym obszarem okazały się podregiony znajdujące się w południowej części kraju - województwie śląskim, dolnośląskim i podkarpackim, wyjątek od tej reguły stanowią podregiony: poznański, łódzki oraz bydgosko-toruński.

W zakresie działalności usługowej i działalności zaawansowanej technologicznie prawidłowością jest wyróżnianie się terenów skoncentrowanych wokół największych polskich metropolii.

Zdaniem autorów projektu inwestycje zagraniczne są obecnie większym wyzwaniem, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Ma na to wpływ m.in. wzrost płac pracowników, zwiększenie kosztów energii oraz rosnące wymagania względem ochrony środowiska.

- Aktywność regionów w pozyskiwaniu inwestycji musi być zatem wzmożona jeśli chcą one utrzymać ten sam poziom atrakcyjności - powiedział prezes IBnGR Jan Szomburg.

- Niewykluczone, że konsekwencją osłabienia ogólnej koniunktury gospodarczej będzie bardziej energiczna konkurencja pomiędzy regionami w staraniach o pozyskanie kapitału - dodał kierownik projektu Tomasz Kalinowski.


Pobierz pliki:

Źródło: www.mrr.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika