Koniec ukrytych opłat za konkursowe SMS-y

Organizator loterii lub quizu musi nas jasno poinformować, jaki jest całkowity koszt połączenia lub wysłania wiadomości.

Od 4 grudnia obowiązuje część znowelizowanych przepisów prawa telekomunikacyjnego. Wprowadzone zmiany mają nas ochronić przed nadużyciami przy korzystaniu z usług premium rate.

Chodzi np. o konkursowe SMS-y, które za odesłanie odpowiedzi na proste pytanie obiecują nam wysokie wygrane. Dotychczas decydując się na udział w takiej zabawie nie zawsze wiedzieliśmy, ile tak naprawdę za to zapłacimy.

Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z odświeżonymi przepisami w SMS-ie przeczytamy, ile kosztuje odesłanie odpowiedzi (cena brutto). Podawany będzie też pełny numer, z którego wiadomość przyszła.

Porady prawne

- Osoba korzystająca z premium rate musi też uzyskać jasną informację, jeśli usługa odbywa się na zasadzie subskrypcji. Dostawca musi umożliwić też natychmiastową rezygnację z subskrypcji. Ma to być proste i wolne od opłat – wyjaśnia Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Premium SMS - to wiadomości specjalne, nie rozliczane na podstawie abonamentu ani nie objęte bezpłatnymi pakietami. Obecnie usługi Premium najbardziej popularne są w sektorze tzw. mikropłatności (płatności za drobne usługi, np. dostęp do plików i płatnych treści na stronach WWW). Najczęściej służą udostępnianiu treści multimedialnych i serwisów rozrywkowych (gier, konkursów, loterii).

Ile za telefon do radia i telewizji?

Jeśli konkurs będzie telefoniczny, to o opłacie będziemy informowani zanim zacznie się jej naliczanie. Natomiast w przypadku, gdy w trakcie połączenia stawka ulega zmianie, dowiemy się o tym 10 sekund wcześniej. Będziemy mieli zatem czas na odłożenie słuchawki i przerwanie zabawy.

Nowe prawo telekomunikacyjne pomoże też osobom biorącym telefoniczny udział w teleturniejach telewizyjnych. W jaki sposób? Zobowiązując organizatora quizu, by informacja o usłudze premium rate była podawana w sposób czytelny.

Tło informacji nie będzie mogło utrudniać lub uniemożliwiać zapoznania się z ceną za jednostkę rozliczeniową lub za połączenie. Czcionka, którą będzie podana cena, nie może być mniejsza niż 60 proc. rozmiaru czcionki numeru tej usługi. Czas prezentacji ceny nie będzie natomiast krótszy niż czas prezentacji numeru, na który mamy dzwonić.

MOŻESZ ZABLOKOWAĆ NIECHCIANE SMS-Y
CO JESZCZE ZMIENI NOWA USTAWA?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Nie chcesz konkursów? Zablokuj połączenie

Od 4 grudnia każdy operator musi również zablokować na żądanie abonenta wszystkie połączenia wychodzące na numery o podwyższonej opłacie oraz połączenia przychodzące z takich numerów. Usługa ma być darmowa i dostępna niezależnie od tego, czy korzystamy z komórki czy telefonu stacjonarnego.

Na resztę zmian poczekasz pięć miesięcy

Skorzystają z nich osoby, które chcą brać udział w konkursach, ale nie chcą wydawać na zabawę wszystkich oszczędności.

Dla nich ustawodawca przewidział możliwość blokowania połączeń o podwyższonej opłacie po przekroczeniu konkretnego limitu. Dostawcy mają oferować co najmniej trzy progi kwotowe, które wynoszą 35, 100 i 200 zł.

Gdy przekroczymy wybrany próg, to operator natychmiast będzie nas informował o tym fakcie i zapyta, czy ma zablokować dalsze wysyłanie SMS-ów oraz odbieranie konkursowych połączeń (tych, które powodują koszty z naszej strony). Oprócz tego dostaniemy możliwość wybrania konkretnych usług – np. dla dorosłych – które mają być blokowane.

W takiej sytuacji nie będziesz bezbronny

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów niejednokrotnie zwracał uwagę na loterie i quizy naciągające nas na koszty. Przykładem może być konkurs Pusty sms.

Organizator zachęcał do odesłania pustej wiadomości wysyłając po kilka, kilkanaście, a nawet kilkaset SMS-ów do konkretnego konsumenta – przykładowo jeden z uczestników dostał ich 168 w ciągu dwóch miesięcy.

Skargi konsumentów na loterię Pusty sms
- Były to lawiny sms-ów, po kilka, kilkanaście dziennie o przeróżnych porach. Z początku je likwidowałam, ale niestety treść tychże była tak jednoznaczna (w przeciwieństwie do innych loterii, które dają nadzieję), że w końcu uwierzyłam, że te pieniądze są moje i dałam się zwieść.
- Przy każdym następnym sms-ie miałam pewne wątpliwości, ale również nadzieję, że otrzymam tę wygraną,
skoro tyle razy jestem o tym zapewniana, nawet przez Kierownika i Prezesa tej loterii.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sarna 2013-12-06 14:29:06

    no i wreszcie co to ma znaczyć wogóle nigdy i nigdzie nie bawiłam się w jakieś bzdury i nie wysyłałam sms a dzień w dzień dostaję jakieś bzdury za które idzie mi z mojego konta i ciekawi mnie fakt jakim prawem moja sieć komórkowa przetwarza dane osobowe a GDZIE ICH OCHRONA ?się pytam?jak to możliwe że np.dostaję sms z radia i nie tylko no to jakaś paranoja nie życzę sobie by mnie naciągano na koszta !!!!

  • kontra 2013-12-05 13:23:08

    Ja w to nie wierzę. Oferenci znajdą furtkę wyjścia a ponieważ wyłudzenie od osoby kilku złotych stanowi znikomy czyn szkodliwości społecznej więc organa ścigania za bardzo się tym nie będą przejmować. Skora ja zgłosiłem do prokuratury fakt podejrzenia przestępstwa o wyłudzenia ponad 2000 zł i ta prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa bo stwierdziła ze to jest czyn dozwolony to o czym tu mowa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika