Koniec z dyskryminacją telefonów na kartę

Za zdradzenie danych osobowych operatorowi uzyskamy takie same prawa, jak abonenci telefonów stacjonarnych – zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.

Posłowie przyjęli ustawę odświeżającą definicję abonenta. Będzie nim także podmiot niebędący stroną umowy zawartej w formie pisemnej o świadczenie usług telekomunikacyjnych z ich publicznym dostawcą.

Oznacza to w praktyce poszerzenie liczby podmiotów zaliczanych do abonentów o użytkowników tzw. pre-paid w telefonii komórkowej. Otrzymają oni takie same uprawnienia jak abonenci, którzy zawarli z operatorem umowę na piśmie o świadczenie usług.

Aby jednak tak się stało będą musieli zrezygnować z anonimowości, jaką daje im telefon na kartę. Wiąże się to z podaniem operatorowi sieci takich danych jak: nazwisko i imię; imiona rodziców; miejsce i data urodzenia; adres miejsca zameldowania na pobyt stały; numer ewidencyjny PESEL lub nazwa, seria i numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Porady prawne

Przedsiębiorcy w celu zostania abonentem będą musieli natomiast przekazać nazwę firmy, numer identyfikacyjny REGON lub NIP albo numer w rejestrze lub ewidencji działalności gospodarczej. Operator zażąda także adresu siedziby firmy i adresu do korespondencji.

W zamian pre-paidowcy otrzymają aktualne cenniki oraz bezpłatny wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, zawierający informację o zrealizowanych płatnych połączeniach, tj. biling wraz z fakturą.

Po zostaniu abonentem pre-paid będziemy mieli również prawo do zamieszczania swoich danych w spisie abonentów, czyli w książce telefonicznej. Dodatkowo otrzymamy możliwość wystąpienia o odszkodowanie za nienależyte wykonanie usług telekomunikacyjnych lub przerwę w ich świadczeniu.

Operator będzie ponadto zobowiązany doręczyć nam na piśmie wszystkie informacje o zmianie warunków umowy oraz informację o każdej proponowanej zmianie regulaminu świadczenia usług.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa telekomunikacyjnego trafi teraz do Senatu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dziadek 2012-04-10 14:15:56

    a jaka jest finansowa korzysc z posiadania tel. na karte?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika