Konsultacje z Komisją Europejską w sprawie pomocy państwa przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

- Podczas negocjacji z przedstawicielami unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji udało nam się uratować polski system zatrudniania osób niepełnosprawnych - powiedział Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda podczas konferencji prasowej 11 maja 2008 r. Konferencja była poświęcona relacji z wizyty rządowo-parlamentarnej delegacji polskiej w Brukseli, w trakcie której udało się uzyskać jasną interpretację projektu rozporządzenia KE w sprawie uproszczeń zasad wyłączeń blokowych w odniesieniu do pomocy państwa na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.     

Podczas rozmów w Brukseli strona polska była reprezentowana przez Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosława Dudę, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - Sławomira Piechotę, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych - Marka Plurę, Zastępcę Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - Alinę Wojtowicz Pomierzą oraz Dyrektora Departamentu Monitorowania Pomocy Publicznej w UOKiK - Piotra Pełkę.   Komisję Europejską reprezentował Dyrektor Wydziału H ds. Pomocy Państwa w obszarze Spójności, Badań, Rozwoju i Innowacji oraz Egzekwowania Przepisów z Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji - Humbert Drabbe wraz z zespołem oraz przedstawiciele Dyrekcji ds. Zatrudnienia.  

Nowy projekt rozporządzenia wprowadza konieczność uzyskania „efektu zachęty" - w odniesieniu do pomocy państwa na zatrudnienie osób niepełnosprawnych trzeba wykazać zwiększenie liczby netto zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Strona polska uzyskała potwierdzenie, że przepisy nowego rozporządzenia będą miały zastosowanie do wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych już pracujących. Jest to bardzo istotne dla ponad 9 tys. pracodawców, zatrudniających ponad 220 tys. osób niepełnosprawnych. Korzystają oni z programu, umożliwiającego ryczałtową formę rekompensaty podwyższonych kosztów zatrudnienia w odniesieniu do pracowników niepełnosprawnych - uwzględniającą koszty związane z obniżoną produktywnością tych osób. Rekompensata jest udzielana w formie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.  

- System jest bezpieczny, teraz musimy tylko dostosować się do wymogów, które stawia nam UE - powiedział minister Duda. Jednym z nich jest konieczność rewizji wysokości pomocy, udzielanej firmom ochroniarskim, będącym jednocześnie zakładami pracy chronionej. Nie korzystają one z możliwości krótszego czasu pracy, zatem nie ponoszą z tego tytułu strat.  

  • III projekt rozporządzenia w sprawie stosowania artykułów 78 i 88 Traktatu WE, uznających niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem (pobierz plik w .pdf)  

  • Informacja w sprawie działań prowadzonych w związku z projektem nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych (GBER) (pobierz plik w .pdf)

Źródło: www.mpips.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika