Konsultujemy projekt zmian ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

PKPP Lewiatan otrzymała do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która stanowi próbę dostosowania przepisów w tym zakresie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. 

Dotyczy on zapisów art. 41 ust. 1 ww. ustawy, rozumianego w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi -w okresie przyjętym do jej ustalenia - składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego.

W związku z powyższym, w wyroku Trybunał wskazał na istnienie domniemania, że jeżeli pracodawca odprowadza od danego składnika wynagrodzenia składkę na ubezpieczenie chorobowe, to ten składnik nie przysługuje pracownikowi w okresie niezdolności do pracy i powinien być wliczony do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Z kolei art. 41 ust. 1 ustawy o zasiłkowej, w przyjętej dotychczas wykładni, wskazywał na domniemanie odwrotne. Mianowicie, jeżeli regulamin nie przewidywał wyraźnie zmniejszenia (pozbawienia) danego składnika wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy domniemywało się, że pracownik miał prawo do tego składnika wynagrodzenia w ww. okresie.

Reasumując, wg. analizy Trybunału Konstytucyjnego stwierdzić należy, że jeżeli regulamin nie przyznaje wyraźnie pracownikowi prawa do danego składnika wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy, pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania od tego składnika wynagrodzenia składki na ubezpieczenie chorobowe.

W związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą o przesyłanie Państwa uwag i opinii do tego projektu do 10 marca br. na adres psarnecki@pkpplewiatan.pl

Projekt ustawy
 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika