Kontrowersyjna konwencja dopiero po wakacjach
Rząd dopiero po wakacjach zajmie się Konwencją ws. przemocy wobec kobiet. Budzące kontrowersje zapisy omawiane są teraz w ramach konsultacji społecznych. Potrwają one do końca sierpnia.
Na początku lipca premier Donald Tusk obiecał, że Konwencja zostanie podpisana w przeciągu trzech tygodni. Jednak dopiero w ubiegłym tygodniu, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, otrzymali od szefa rządu polecenie przygotowania wniosku o podpisanie Konwencji. To oznacza, że Rada Ministrów zajmie się nią dopiero po wakacyjnej przerwie. Głównym powodem są kontrowersje, które narosły wokół jej zapisów.
Pomiędzy Kozłowską-Rajewicz a szefem resortu sprawiedliwości Jarosławem Gowinem powstał spór. Minister twierdzi, że Konwencja promuje skrajny feminizm, homoseksualizm i godzi w tradycyjny model rodziny. Podobne zdanie ma Prezydium Episkopatu Polski i niektóre organizacje kobiece.
Forum Kobiet Polskich, które zrzesza 56 organizacji, np.: Polski Związek Kobiet Katolickich, Krajowe Duszpasterstwo Kobiet, Ruch Światło-Życie, wysłało do Donalda Tuska list protestacyjny. Zaznacza, w nim że nie ma potrzeby zmiany, zgodnie z Konwencją, utrwalonej definicji płci, na której opiera się m.in. prawo rodzinne.
Konwencja, która przyjęła feministyczną definicję płci, podważającą jej biologiczny aspekt, zagraża więzom rodzinnym i małżeńskim (...) Konsekwencją tego będzie powstawanie tzw. nowych form rodzinnych, w tym opierających się na związkach jednej płci - czytamy.
Zdaniem autorów i zwolenników Konwencji dokument ma pomóc w przeciwdziałaniu wszelkim formom przemocy wobec kobiet i ich dyskryminacji. Przewiduje np. prowadzenie licznych akcji informacyjnych, stworzenie - działającej 24 godziny na dobę - specjalnej infolinii dla kobiet-ofiar, portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia.
Państwa ratyfikujące Konwencję zobowiązują się też do: zbierania danych na temat przestępstw uwzględniających płeć, edukowania o niestereotypowych rolach płci czy organizacji specjalnych szkoleń dla chłopców i mężczyzn.
Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej przygotowała Rady Europy. Do tej pory podpisało ją 21 państw.
Marta Januszkiewicz
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?