Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Trybunał Konstytucyjny nie zlikwidował przepisu, który pozwala zamykać w więzieniu za obrażanie  głowy państwa.

Uzasadniając wyrok sędziowie stwierdzili, że prezydentowi należy okazywać szczególny szacunek i cześć, a osoby obrażające głowę państwa obrażają całą Polskę.

- Trybunał nie wykorzystał danej mu szansy na umorzenie zbędnych i szkodliwych postępowań prokuratorskich, odnoszących się do różnych satyrycznych stron internetowych, dworcowych pijaczków ubliżających prezydentowi w obecności patrolu policji oraz innym słownym przepychankom – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Olgierd Rudak, prawnik i autor blogu Lege Artis.

Na co pozwala zachowany artykuł?

Wszczęcie postępowania na jego podstawie umożliwia przeszukanie mieszkania podejrzanego, skonfiskowanie dowodów w sprawie (np. komputera, telefonu komórkowego), a w konsekwencji na pozbawienie wolności.

Art. 135. § 2. Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto już samo nadanie statusu podejrzanego lub oskarżonego może poważnie wpłynąć na osobiste życie żartownisia.

"Durnia mamy za prezydenta"

Pytanie o konstytucyjność tego przepisu trafiło do trybunału już w 2006 roku. Skierował je Sąd Okręgowy w Gdańsku, który rozpatrywał zażalenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na umorzenie śledztwa w sprawie znieważenia go przez Lecha Wałęsę.

Przypominamy, że poszło o słowa, jakie były lider Solidarności wypowiedział pod adresem ówczesnej głowy państwa: Durnia mamy za prezydenta. Prokuratura umorzyła śledztwo uznając, że wypowiedź Wałęsy była emocjonalna, lecz nie znieważająca i nie nosiła cech przestępstwa. Kancelaria prezydenta złożyła wtedy zażalenie do sądu, który skierował pytanie do TK.

Za dużo władzy dla prokuratury

Po sprawie Kaczyński-Wałęsa pojawiły się opinie, że wspomniany przepis nieproporcjonalnie ogranicza wolność słowa. Fundacja Helsińska podkreślała wówczas, że jest on nieprecyzyjny oraz zbyt restrykcyjny.

Sprawa opisywanego przepisu powróciła ostatnio, gdy do mieszkania autora strony AntyKomor.pl weszli funkcjonariusze ABW. Chodziło m.in. o gry, które właściciel serwisu udostępnił internautom. Komor-killer oraz Komor-szoter polegały na strzelaniu do wizerunku Bronisława Komorowskiego.

Prokuratura twierdziła, że wspomniane gry mogą naruszać art. 135 § 2. Eksperci podkreślali natomiast, że interwencja ABW byłaby uzasadniona, gdyby działalność serwisu realnie zagrażała bezpieczeństwu państwa, a autor bezpośrednio nawoływał do przemocy. - Materiałom zamieszczonym na prześmiewczym portalu AntyKomor.pl trudno przypisać taki skutek – stwierdziła HFPC.

Ilu odpowiedziało za znieważenie?

Z przedstawionych przez Prokuraturę Generalną danych wynika, że od 1997 roku w związku z tym przepisem było 210 postępowań. W 121 przypadkach odmówiono wszczęcia śledztwa. 63 sprawy umorzono, niektóre są w toku, zaś do sądu trafiło na razie 11 aktów oskarżenia. Spośród 10 spraw zakończonych w sądach zapadły tylko trzy wyroki skazujące, z czego jeden na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz dwa skazujące na grzywnę.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (17)

Zibi55

6.3.2012 11:45:8

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Ja mam go w dupie i co mi tam niech mnie zamkna POpaprancy

zniesmaczony

12.7.2011 20:51:51

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

PAN Prezydent Komorowski od niedawna się zmienia, bo nie chce się podporządkować Tuskowi i jego kolesiom!!! Niektórym ludziom bielmo z oczu znika bez operacji? Może to prawda... A może ci co walą nas ostatnio tak bardzo w dupę przegrają wybory i staną się też zwykłymi biednymi POLAKAMI - tak im dopomóż BÓG...

Ewa

8.7.2011 11:8:0

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

i tu siedziec nie powinien wlasnie nikt - bo demokracja ma wiele slow i opini - i wlasnie tym rozni sie od innych ustrojow!!! a ludzie publiczni sa narazeni nawet na latajace jajka! - taki wybor!

Jack Mac Lase

8.7.2011 7:30:24

To czemu tak potepia sie Lukaszenka?

Przeciez ludzie Lukaszenki robia dokladnie to samo co polski ABW i niezawisle sady. Czemu Polska jest panstwem demokratycznym a Bialorus - nie? :-O

Krystyna P.

7.7.2011 23:27:56

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

CZyli Bronek powinien siedzieć w pierdlu razem z Paligłupem, bo obrażali Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

alivan

7.7.2011 21:22:18

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Uważam interwencję ABW za jak najbardziej uzasadnioną. Właściciel portalu przekroczył nawet zwykłe normy współżycia społecznego. Ciekawa jestem reakcji panów "ekspertów", gdyby jako tarczę strzelniczą w grze internetowej użyto jego osoby lub kogoś z bliskich? Czy redakcja mogłaby dociec ile było pozwów o znieważenie prezydenta za czasów prezydencji L.Kaczyńskiego, a ile w trakcie prezydencji B.Komorowskiego? A jak bardzo lekceważenie tego zjawiska jest niebezpieczne, widać chociażby na przykładzie osób pokroju pani Ewy, można czuć politowanie nad nią i stylem jej wypowiedzi, ale jednak wieje grozą.

EWA SERAFINSKA EL

7.7.2011 20:13:16

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

usmiech prezydenta obecnego Komorowskiego - to nie przekonanie mnie do poddania sie tej zaklamanej partii - prezydent musi byc nieskazitelny i miec zaslugi dla POLAKOW - jakie maten - KOMOROWSKI - tylko fatalna mine jak uprzednio wygrali PIS-owcy!!! dlaczego taki brak kultury? dlaczego - w demokracji nie uwzglednili wyboru POLAKOW - dlaczego OPLULI PREZY>DENTA on i jego partia PO - Prezydenta LECHA KACZYNSKIEGO - a teraz oni i ich banda dziennikarzy i wszystkie szumowiy - dlaczego opluwaja nadal pamiec i wogole PREZYDENTA POLSKI LECHA KACZYNSKIEGO???????? Dlaczego wysylaja do psychiatry Pana Jaroslawa Kaczynskiego - to sa chorzy ludzie - partie mialy zawsze przewage nad obywatelami - nad tym co oni czuja i czego chca - ale to co robi TUSK Komorowski i ich psy w cudzyslowiu - to jest niegodne POLAKA i NARODU POLSKIEGO - i mowicie co chcecie - w swoje gniazdo sie nie sra - a jesli to sie z niego wypada! NATURA ale i POLSKOSC!!!!!!!!!!!!!!!!

EWA

7.7.2011 20:2:9

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

w demokracji wcudzyslowiu - polskiej - to przeciez kpina _- przeciez samo odebranie kretynow z obecnych rzadzacych - wladzy Partii Prawo i Sprawiedliwosci - Platworma jest zupelnie sdyskwalifikowana - dlatego ich prezydent jest na takim niskim mniemaniu przez obywateli!!!!! to chamstwo ktore soba repz´rezentuja i arogasncja i pan i paqnow w tej partii - juz nie upowaznia POLAKOW do jakiegokolwiek powazania tej partii i tych rzadow w cudzyslowiu - a jeszcze ten calkowity brak trzymania wykonywujacych wladze w ryzach prawa i wypelniania jakichkolwiek dla ludnosci praw obowiazujacych - jest w moim przekonaniu zwolnieniem mnie jako POLKI z przestrzegania czegokolwiek w tym KRAJU - obecnie!!!! czekam na rzady nie nierzady ktore teraz mna chca rzadtic - PS - kochana redakcjo upublicznij mnie bo mam 100% prawo aby szkalowac wykonywujacych wladze panstwowa w tym KRAJU - moim kraju POLKI WARSZAWIANKI - zaleznej od nierzadu urzedniczego!!!!! poddaje sie wymiarowi sprawiedliwosci - ale wymiarowi bezwplywowemu - z samorzadow !!!! dziekuje.

POLKA w Piolsce

7.7.2011 19:44:8

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

moi kochani rzadzacy ? lub tylko wykonywujacy ustanowione prawo cy

zniesmaczony

7.7.2011 18:40:5

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Jeżeli ktoś nie zasłuży na ostrą krytykę nie będzie obrażany. Pamiętam jak kpiono i ubliżano poprzedniemu prezydentowi, ale nikt się tym konkretnie, tak bardzo nie zajmował... A czy ten rząd mamy za co chwalić? Chyba tylko za podwyżki nam towarów ,a im pensji...

Jan Polski

7.7.2011 16:38:5

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Czyli Wałęsa nie miał racji a Kaczyński miał rację nawet wg tego lewicowo-liberalnego trybunału. Ale ko Kaczyński nie żyje.

adam39

7.7.2011 16:3:53

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Ciekawe, że na sądzenie Poczobuta niema zgody!!!

piotr

7.7.2011 15:48:55

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

pozwolić obywatelom na swobodną wypowiedź niech się emocjonalnie wypróżnią jeżeli się bedą wstrzymywać doprowadzi to do tego że będą strzelać i tak wybiją reszte podłej elity tego kraju która nie potrafi się zachować aby nie budzić emocji, mężów stanu którzy najpierw myślą potem mówią nie mamy pozostali gajowi, malarze i chodowcy zwierząt futerkowych,wszycy oni pyszni aroganccy ,wydaje się im że jesteśmy ich niewolnikami i moga stanowić prawo jakie chcą, nakazać, zakazać co masz mówić, myśleć pomaga im trybunał konstytucjny, sądy, dziennikarze często kościół i stajemy się nosicielami mózgu zamiast użytkownikami.

HANNIBAL2007

7.7.2011 15:21:50

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

CZYŻBY CI PRAWNICY ZAPOMNIELI O TYM ŻE W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM WSKUTEK TAKICH HASEŁ I "ŻARCIKÓW" PREZENTOWANYCH NA ŁAMACH GAZETY "GOŚĆ NIEDZIELNY",ZAMORDOWANY ZOSTAŁ POLSKI PREZYDENT? WIDZĘ RÓŻNICĘ POMIĘDZY WYPOWIEDZIĄ p.WAŁĘSY A STRZELANIEM DO PREZYDENTA (NAWET JEŚLI TYLKO NA STRONACH INTERNETOWYCH) PRZEZ SFRUSTROWANEGO OSZOŁOMA... EKSPERCI OD SIEDMIU BOLEŚCI.

Blendi

7.7.2011 15:4:20

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Jeżeli chodzi o mnie to nie powinien człowiek z człowieka kpić a tym bardziej z prezydenta czy premiera.A to co wczoraj się wydarzyło w Brukseli to woła o pomstę ,jak ludzie o zdrowych umysłach w ten sposób mogą się zachowywać.Kto ich wogóle wybrał aby robili pośmiewisko z Polski .Oni wszyscy się nadają do leczenia ,to ludzie PISu.

piopio

7.7.2011 14:34:22

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Co ty pleciesz? Pijaczka bezdomnego, "spieprzaj dziadu", który beknął negatywnie o Lechu, ścigały wszystkie służby Ziobry i PiS. Dziś Kaczyński (i papugi!)obrażają całą polską społeczność.

ekonom

7.7.2011 12:55:41

Re: Kpiny z prezydenta nadal zakazane

Nadal zakazane? Przecież ze śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego kpiono, ile wlezie - gdzie wtedy był wymiar sprawiedliwości.

Pokaż wszystkie komentarze (17)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.4.2015

  Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?

  Pomiędzy sąsiadami nieruchomości bardzo często dochodzi do napięć, które powodują, że mieszkanie w danych warunkach staje się uciążliwe. Spowodowane jest to niejednokrotnie tym, że właściciel (...)

 • 7.9.2018

  Będzie więcej weteranów działań poza granicami państwa?

  Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa przewiduje modyfikację definicji weterana, polegającą na umożliwieniu (...)

 • 1.12.2015

  Najważniejsze zmiany w prawie pracy od 2016 roku

  W dniu 22 lutego 2016 roku wejdą w życie istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Nowelizacja ustawy została podpisana przez Prezydenta w sierpniu tego roku, jednak ze względu na doniosłość jaką niosą (...)

 • 9.5.2018

  Czy ubrania dla dzieci są bezpieczne?

  Inspekcja Handlowa sprawdziła 330 partii ubrań dla dzieci. Kontrolerzy zakwestionowali ponad 38% odzieży. Powodem były głównie za długie sznurki, które mogły zagrażać życiu lub (...)

 • 18.12.2017

  Reforma sądownictwa do podpisu Prezydenta

  Do podpisu Prezydenta RP trafiły 2 ustawy: ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw oraz ustawa o Sądzie Najwyższym. Przewidziano np. możliwość składania (...)