KRS i KRK z nowym obiegiem dokumentów. Koniec ery papieru

Obieg dokumentów między sądami powszechnymi, Krajowym Rejestrem Karnym i Krajowym Rejestrem Sądowym ma być szybszy i prostszy. Wczoraj rząd przyjął odpowiednie nowelizacje ustaw o Krajowym Rejestrze Karnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wprowadzenie tych zmian zapowiedział premier w exposé, wygłoszonym w listopadzie 2011 r. - przypomina Centrum Informacyjne Rządu.

Dotychczasową wymianę dokumentów papierowych (przesyłanych pocztą) zastąpi wymiana przez system teleinformatyczny. W systemie tym będą przesyłane: karty rejestracyjne karne, zawiadomienia, informacje o ponownym skazaniu, zawiadomienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym (system dozoru elektronicznego) - czytamy w komunikacie CIR.

Na początku będą funkcjonować dwa tryby wymiany informacji - obieg dokumentów papierowych przesyłanych pocztą i obieg teleinformatyczny. Uzależnione to będzie od stanu techniczno-organizacyjnego sądów.

Porady prawne

CIR informuje, że karty rejestracyjne karne i zawiadomienia przekazywane przez system teleinformatyczny będą uwierzytelnione sądowym podpisem elektronicznym. W tym celu przygotowane będą odpowiednie przepisy o wyposażeniu pracowników sądów w podpis weryfikowany specjalnym certyfikatem. Tak zweryfikowany podpis będzie gwarantował wszystkie wymagane cechy bezpiecznego podpisu elektronicznego. Możliwe będzie również stosowanie bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP.

W projekcie znalazło się także upoważnienie dla ministra sprawiedliwości do określenia: wymogów technicznych aplikacji, za pomocą których sądy będą przesyłać do KRS dokumenty, trybu przyznawania, zmieniania i wycofywania oraz sposobów weryfikacji sądowego podpisu elektronicznego - czytamy w komunikacie CIR.

Nowe regulacje zapewniają możliwość komunikowania się systemów teleinformatycznych Krajowego Rejestru Sądowego i Krajowego Rejestru Karnego.

Dzięki tym zmianom sąd rejestrowy - wpisując do KRS nową spółkę i członków jej organów (zarząd, rada nadzorcza) lub dokonując zmian w jej składzie - będzie mógł otrzymać drogą elektroniczną informacje z KRK o skazaniach osób kandydujących do władz. Sąd rejestrowy otrzyma z KRK informacje o skazaniu osoby wpisanej już do Krajowego Rejestru Sądowego lub o orzeczonym wobec takiej osoby zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, sądy rejestrowe przed dokonaniem wpisu do KRS (w przypadku braku uzasadnionych wątpliwości) nie mają obowiązku weryfikacji spełniania wymogów niekaralności osób przewidzianego w określonych ustawach, w tym np.: w Kodeksie spółek handlowych, ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie czy ustawie o SKOK. Nowe rozwiązania umożliwią weryfikację już na początkowym etapie.

Przewiduje się dwa sposoby komunikowania się KRS z KRK. Pierwszy - polegać ma na weryfikacji danych osobowych przekazywanych przez KRS do KRK już na etapie wpisu podmiotu do rejestru lub przy dokonywaniu zmian osobowych w organach podmiotu wpisanego do KRS. W tym przypadku weryfikacja nastąpi na podstawie żądania kierowanego automatycznie do KRK - donosi CIR.

Drugi sposób odnosić się będzie do przekazywania informacji o osobach już figurujących w KRS-ie. Wówczas z systemu KRK - z urzędu - będą przekazywane do KRS informacje o skazaniach i orzeczonych środkach karnych (np. orzeczonym zakazie zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej). Dzięki tym rozwiązaniom sąd będzie mógł wszcząć (z urzędu) odpowiednie procedury wymuszające zmiany w zarządzie danej spółki.

Uregulowano również kwestie wymiany danych wewnątrz Rejestru Sądowego z jednej strony między rejestrem przedsiębiorców i rejestrem stowarzyszeń oraz rejestrem dłużników niewypłacalnych (rdn) z drugiej. Dzięki nowej konstrukcji przepisu treść wpisów do rdn będzie odzwierciedlać treść zakazów orzeczonych przez sąd upadłościowy.

(MM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • helped 2014-11-23 22:39:58

    Koniec ery papieru nastąpiłby w momencie jego wycofania. Dlaczego Urząd Skarbowy w Raciborzu ma lepszy kontakt ze swoim odpowiednikiem w Bredzie w Holandii niż w odległych o trzydzieści kilometrów Głubczycach? Dlaczego muszę informować NFZ o działaniach ZUS-u? Dlaczego panią w pokoju nr 6 muszę informować o pracy pani z pokoju nr 18, płacąc 8,40 zł w kasie otwartej do 13:30 choć urząd miasta otwarty jest do piętnastej (dwa stracone dni), tracąc przy tym wiele godzin pracy (koszty alternatywne rzędu 300 zł plus nieodprowadzone składki do kasy JEDNEGO państwa, utrata konkurencyjności względem czeskiego pracodawcy - działam w strefie przygranicznej...), zużywając importowane paliwo i przyczyniając się tym samym do deficytu Polski na rachunku bieżącym (Czesi mają nadwyżkę), teraz już wiem dlaczego: brak jest, jak w normalnym kraju, jednej bazy danych. No, ale wtedy sądy musiałyby leczyć raka (skazywać złodziei w białych kołnierzykach) tymczasem łatwiej jest leczyć katar (medialne afery z Sosnowca itp, mojego kolegę skazano na dwa lata odsiadki za woreczek gandzi, a polityka z Opola za sprzedaż ponad stu kobiet za granicę na dwa lata w zawieszeniu, tak, za handel ludźmi:(


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika