Kupuj on-line bezpiecznie
Kupiłeś nowy telewizor 3D z płaskim ekranem i nigdy go nie dostałeś? A może zamówiłeś towar w innym kraju, ale produkt okazał się wadliwy? Do tej pory odzyskanie pieniędzy bywało problematyczne. Dlatego Komisja Europejska przedstawiła propozycję przepisów pozwalających wzmocnić pozycję konsumentów i przedsiębiorców w przypadku sporów transgranicznych dotyczących drobnych roszczeń.
Od 2007 r. w UE istnieje postępowanie umożliwiające rozwiązywanie w bezstresowy sposób sporów dotyczących drobnych roszczeń w sprawach cywilnych i handlowych: europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń. Opierając się na zdobytym sześcioletnim doświadczeniu, Komisja pragnie uczynić postępowanie jeszcze prostszym i tańszym dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz zwiększyć jego znaczenie. Proponowana dziś główna zmiana polega na zwiększeniu do 10 000 euro pułapu, od którego można wnieść roszczenie w ramach postępowania - obecnie pułap ten wynosi 2 000 euro. Największe korzyści zmiana ta przyniesie małym przedsiębiorstwom - gdyż aktualnie jedynie 20 proc. roszczeń wnoszonych przez firmy dotyczy kwot poniżej progu 2 000 euro.
- Żadne roszczenia konsumentów czy przedsiębiorstw nie są zbyt małe, by nie mógł się nimi zająć wymiar sprawiedliwości - powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. - Po uwzględnieniu głosu konsumentów i przedsiębiorstw Komisja proponuje przepisy, które sprawią, że prawdziwie europejskie postępowanie będzie skuteczniejsze i lepiej dostosowane do codziennych potrzeb. W chwili gdy Unia Europejska stoi w obliczu wielkich wyzwań gospodarczych, zwiększanie skuteczności wymiaru sprawiedliwości w UE ma decydujące znaczenie dla przywrócenia wzrostu gospodarczego i wsparcia handlu. Podejmujemy działania w celu uproszczenia procedury rozstrzygania sporów dotyczących drobnych roszczeń w obrębie jednolitego rynku. Konsumenci i MŚP powinni czuć się jak u siebie, kiedy robią zakupy za granicą.
Europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń, które zostało przyjęte w 2007 r. i jest stosowane od 2009 r., to przydatne i sprawdzone narzędzie. Przyczyniło się do obniżenia do 40 proc. kosztów rozstrzygania transgranicznych sporów dotyczących drobnych roszczeń oraz skrócenia czasu trwania postępowania sądowego z 2 lat i 5 miesięcy do przeciętnie 5 miesięcy. Możliwe są jednak dalsze usprawnienia.
W opublikowanym sprawozdaniu na temat europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń Komisja Europejska stwierdziła, że pułap w wysokości 2 000 euro dotyczący możliwości wniesienia roszczenia wyklucza zbyt wiele spornych roszczeń dotyczących niższych kwot, zwłaszcza roszczeń małych i średnich przedsiębiorstw. Poza tym wiele sporów jest wyłączonych z zakresu definicji sporu „transgranicznego", która w rzeczywistości jest zbyt wąska. I tak na przykład postępowanie nie ma obecnie zastosowania do wypadków drogowych w regionie przygranicznym innego państwa członkowskiego ani do umów najmu rezydencji wakacyjnych.
Źródło Komisja Europejska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?