Lasy Państwowe dołożą się do budżetu

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o lasach, którego jednym z celów jest umożliwienie Lasom Państwowym dokonywania wpłat do budżetu państwa. Chodzi o to, aby pozyskane w ten sposób środki wykorzystać do realizacji zadań ważnych społecznie.

Przyjęto, że Lasy Państwowe będą przekazywać część przychodów do budżetu państwa. Jest to uzasadnione, bo zarządzają one i gospodarują mieniem Skarbu Państwa.

Zgodnie z projektem, Lasy Państwowe mają corocznie wpłacać do budżetu państwa 2 procent przychodów. Pierwsza wpłata, z uwzględnieniem tej zasady, ma być dokonana w 2016 roku.

Dodatkowo przyjęto, że w latach 2014-2015 PGL LP dokonają wpłaty do budżetu państwa w wysokości 1 600 mln zł (w każdym roku po 800 mln zł). Część środków zostanie przeznaczona na budowę, przebudowę i modernizację dróg lokalnych.

Porady prawne

Zaproponowano też, aby w 2015 roku rząd, na wniosek ministra środowiska, mógł udzielić Lasom Państwowym zgody na niedokonanie wpłaty lub jej zmniejszenie.

Byłoby to możliwe w uzasadnionym przypadku, czyli sytuacji wystąpienia szkody lub klęski żywiołowej, zmiany ceny sprzedaży drewna i popytu na nie, która mogłaby zagrozić realizacji planu gospodarczo-finansowego LP.

(premier.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadek 2016-01-10 14:54:17

    Bezdennie podłe. Mamy lasy zadbane, pochłaniające CO2, mające zwierzynę, runo itd. Lasy mają dochody dzięki dobrej gospodarce mimo lewych i liberalnych prób szkodzenia bo w Uniii takich nie mają itp. I u tuskowych trzeba to zniszczyć dla przyjemności udawania, że niespłacalne długi tuskowych są nieco mniejsze. Czyli podobni będziemy do alkoholika, wynoszącego ostatnie dobrze żeczy z domu i na domiar złego zadłużającego rodziną ponand jej przychody.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika