Łatwiej o legalizację samowoli budowlanej

Inwestorzy, którzy postawili budynki niezgodnie z prawem, łatwiej będą mogli je zalegalizować.

Regulacje, przedstawione przez senatorów w nowelizacji prawa budowlanego, spotkały się z poparciem Komisji Infrastruktury. Zarekomenduje ona dziś w Sejmie uchwalenie projektu ustawy bez poprawek.

Według dokumentu właściciel samowoli budowlanej – wzniesionej na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – nadal będzie miał obowiązek przedstawienia inspektorowi nadzoru budowlanego decyzji o warunkach zabudowy.

Zniknie natomiast wymóg, aby decyzja taka była wydawana jeszcze przez wszczęciem postępowania rozbiórkowego. Właściciel samowoli uzyska ją nawet po wybudowaniu budynku.

Porady prawne

Zgodnie z obecnym stanem prawnym legalizacja samowoli budowlanej na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania jest praktycznie niemożliwa. Władze gminy nie wydają bowiem warunków zabudowy dla obiektów, które zaczęto już budować. Brak decyzji uniemożliwia natomiast powiatowym inspektorom nadzoru budowlanego dokonanie legalizacji.

Przygotowany w Senacie projekt ustawy stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 września 2009 r. (sygn. akt P 46/08). Trybunał uznał wówczas, że art. 49b ust. 2 prawa budowlanego jest niezgodny z ustawa zasadniczą.

W uzasadnieniu TK podkreślał, że negatywna ocena czynu, jakim jest samowola budowlana, nie oznacza wyłączenia inwestorów spod ochrony Konstytucji, a zwłaszcza nie zezwala na różnicowanie ich sytuacji w sposób sprzeczny z zasadą równości.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika