Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Plucie na polską flagę, ucieczka przed kontrolą drogową a nawet kradzież nie zamykają już drogi do zostania stróżem prawa. Nie wszystkie zmiany podobają się funkcjonariuszom.

Od 14 października obowiązuje nowelizacja ustawy o Policji. Przed zmianami podstawowym warunkiem dla kandydata do munduru była całkowita niekaralność, zarówno za przestępstwo, jak i za wykroczenie.

Według rządu wymagania były zbyt surowe. Poprawiono więc przepisy tak, by funkcjonariuszem tej służby nie mogła być jedynie osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Otworzyło to drogę do kariery w policji tym, którzy mają na koncie wykroczenia.

- Nowelizacja ma dwie strony medalu. Z jednej strony dobrze, że drobne wykroczenia drogowe nie będą blokowały drogi do zawodu. W tym kontekście zmiana ustawy jest do zaakceptowania – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl młodszy inspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.

Czy złodziej powinien być policjantem?

Z drugiej strony musimy pamiętać, że przewinienia drogowe to nie jedyne, jakie znajdują się w kodeksie wykroczeń. Wykroczeniem jest również kradzież do 250 złotych, jazda samochodem po użyciu alkoholu czy wykonywanie działalności gospodarczej bez odpowiednich zgłoszeń.

Według rzecznika dyskusyjne jest, czy mały złodziejaszek powinien zakładać mundur. – Wątpliwe jest również to, czy policjantem powinna zostać osoba, która wielokrotnie dopuściła się drobnego wykroczenia albo ta, której np. już dwa razy odebrano prawo jazdy – mówi Mariusz Sokołowski.

 

ONI MOGĄ JUŻ WSTĄPIĆ DO POLICJI

Oszust, który sprzedając nam towar okłamał nas co do ilości, wagi, miary, gatunku, rodzaju lub ceny i naraził nas na szkodę nieprzekraczającą 100 złotych (wykroczenie z art. 134. § 1 k.w.)

Osoba, która depcze flagę polską, nie okazuje szacunku i czci barwom narodowym, godłu i hymnowi (wykroczenie z art. 49. § 2 k.w.)

Chuligan zakłócający krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem spokój w miejscu publicznym (wykroczenie z art. 51. § 2 k.w.)

Żebrak, który mając środki do egzystencji i będąc zdolnym do pracy wyciąga od ludzi pieniądze na ulicy (wykroczenie z art. 58. § 1 k.w.)

Osoba, która prowadzi firmę bez zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia (wykroczenie z art. 601 § 1 k.w.)

Kierowca po piwku, którego przyłapano na prowadzeniu auta po użyciu alkoholu (wykroczenie z art. 87. § 1 k.w.)

Uciekinier, który w celu uniknięcia kontroli drogowej nie stosuje się do sygnału policjanta nakazującego zatrzymanie pojazdu (wykroczenie z art. 92. § 2 k.w.) 

Osoba prowadząca samochód po drogach publicznych bez uprawnień, czyli bez prawa jazdy (wykroczenie z art. 94. § 1  k.w.)

Ten, kto szczuje psem człowieka (wykroczenie z art. 108  k.w.)

Złodziej, który kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych (wykroczenie z art. 119. § 1 k.w.)

Producent wytrychów, który wytwarza je w celu dostarczenia złodziejom (wykroczenie z art. 129. § 1 k.w.)

.

Powyższe wyliczenie to oczywiście przykłady. Przepisy wymieniają ponad 100 wykroczeń, które można popełnić i nadal starać się o mundur policjanta. Czy osoby, które mają konflikt z prawem rzeczywiście będą przyjmowane do służby? – Skoro nowelizacja wprowadza takie zasady, to musimy się do tego dostosować – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl