Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Plucie na polską flagę, ucieczka przed kontrolą drogową a nawet kradzież nie zamykają już drogi do zostania stróżem prawa. Nie wszystkie zmiany podobają się funkcjonariuszom.

Od 14 października obowiązuje nowelizacja ustawy o Policji. Przed zmianami podstawowym warunkiem dla kandydata do munduru była całkowita niekaralność, zarówno za przestępstwo, jak i za wykroczenie.

Według rządu wymagania były zbyt surowe. Poprawiono więc przepisy tak, by funkcjonariuszem tej służby nie mogła być jedynie osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Otworzyło to drogę do kariery w policji tym, którzy mają na koncie wykroczenia.

- Nowelizacja ma dwie strony medalu. Z jednej strony dobrze, że drobne wykroczenia drogowe nie będą blokowały drogi do zawodu. W tym kontekście zmiana ustawy jest do zaakceptowania – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl młodszy inspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.

Czy złodziej powinien być policjantem?

Z drugiej strony musimy pamiętać, że przewinienia drogowe to nie jedyne, jakie znajdują się w kodeksie wykroczeń. Wykroczeniem jest również kradzież do 250 złotych, jazda samochodem po użyciu alkoholu czy wykonywanie działalności gospodarczej bez odpowiednich zgłoszeń.

Według rzecznika dyskusyjne jest, czy mały złodziejaszek powinien zakładać mundur. – Wątpliwe jest również to, czy policjantem powinna zostać osoba, która wielokrotnie dopuściła się drobnego wykroczenia albo ta, której np. już dwa razy odebrano prawo jazdy – mówi Mariusz Sokołowski.

 

ONI MOGĄ JUŻ WSTĄPIĆ DO POLICJI

Oszust, który sprzedając nam towar okłamał nas co do ilości, wagi, miary, gatunku, rodzaju lub ceny i naraził nas na szkodę nieprzekraczającą 100 złotych (wykroczenie z art. 134. § 1 k.w.)

Osoba, która depcze flagę polską, nie okazuje szacunku i czci barwom narodowym, godłu i hymnowi (wykroczenie z art. 49. § 2 k.w.)

Chuligan zakłócający krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem spokój w miejscu publicznym (wykroczenie z art. 51. § 2 k.w.)

Żebrak, który mając środki do egzystencji i będąc zdolnym do pracy wyciąga od ludzi pieniądze na ulicy (wykroczenie z art. 58. § 1 k.w.)

Osoba, która prowadzi firmę bez zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia (wykroczenie z art. 601 § 1 k.w.)

Kierowca po piwku, którego przyłapano na prowadzeniu auta po użyciu alkoholu (wykroczenie z art. 87. § 1 k.w.)

Uciekinier, który w celu uniknięcia kontroli drogowej nie stosuje się do sygnału policjanta nakazującego zatrzymanie pojazdu (wykroczenie z art. 92. § 2 k.w.) 

Osoba prowadząca samochód po drogach publicznych bez uprawnień, czyli bez prawa jazdy (wykroczenie z art. 94. § 1  k.w.)

Ten, kto szczuje psem człowieka (wykroczenie z art. 108  k.w.)

Złodziej, który kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych (wykroczenie z art. 119. § 1 k.w.)

Producent wytrychów, który wytwarza je w celu dostarczenia złodziejom (wykroczenie z art. 129. § 1 k.w.)

.

Powyższe wyliczenie to oczywiście przykłady. Przepisy wymieniają ponad 100 wykroczeń, które można popełnić i nadal starać się o mundur policjanta. Czy osoby, które mają konflikt z prawem rzeczywiście będą przyjmowane do służby? – Skoro nowelizacja wprowadza takie zasady, to musimy się do tego dostosować – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (20)

sebik1

26.4.2014 12:5:17

Pytanie

Czy oosba ukarana za umożliwienie uzyskania korzyści majątkowej przez inną osobę w roku 2013 ma możliwość ubiegania się o pracę w policji. Dodam, że jest żołnierzem obecnie i chciałby zmienić formację...zatarcie kary ma nastąpić w 2015r, gdyż podlega ograniczeniu wolności, posiada poswiadczenie bezpieczeństwa do informacji zastrzeżonych ważne do 2019 r

pawel

7.11.2013 15:19:8

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

A jezeli ktos zostal zlapany na kradzierzy majac9czy10lat i nie bylo to prowadzine przez sad zadnej sprawy nie bylo a kwota jaka wynosila to okolo70zl i czy moze zostalac policjantem majac 19lat??

Janusz Bartkiewic

22.10.2011 12:7:18

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Proponowane kolejne "reformy" Policji (zwłaszcza tzw. przywilejów) powodują, ze ze służby odchodzi coraz więcej policjantów, a chętnych nie ma. Bo dlaczego mieliby nadstawiać głowy (ryzyko utraty zdrowia i życia) jeżeli nie mieliby za to właśnie tych przywilejów? No to zmienia się przepisy, aby do Policji można było przyjmować każdą miernotę, która tylko wyrazi ochotę, aby mundur nałożyć i porządnym ludziom życie uprzykrzyć. Bo nie tym nieporządnym, albowiem to przecież ziomale.

AK

21.10.2011 15:12:0

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Podajcie jeszcze jaka jest granica wieku, bo w przedziale od 35 do 45 lat jest najwięcej przyzwoitych ludzi i odpowiedzialnych do takiej służby. To nie są już wyrostki, tylko  ludze którym naprawdę zależy na pracy i jej prawidłowym wykonywaniu.

glina

20.10.2011 18:13:43

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Będzie mi wstyd służyć z takimi "policjantami"!!!Są różne sytuacje i różni ludzie w Policji,ale do takiej patologii to jeszcze nam bardzo daleko!Jak będę miał spojrzeć w oczy ludziom,gdy taki "policjant" sam będący karany za drobne kradzieże będzie chciał "wyegzekwować" prawo na innym drobnym złodzieju??!!Wstyd i hańba dla munduru!! Z góry przepraszam wszystkich obywateli za takich przyszłych "policjantów".

Kandydat do polic

19.10.2011 11:4:29

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Śmiechu warte a porządnego człowieka to nie chcą przyjąć do policji pod pretekstem niezaliczenia testu psychologicznego śmiech na sali, żenada normalnie co się w tym kraju wyprawia.

PPHUEDMAR

19.10.2011 10:56:48

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Generalnie jeseśmy państwem "prawa", w którym najlepiej żyje się k..... i złodziejom. Ryba śmierdzi od głowy. Skoro posłem może być złodziej, czemu nie policjant? Swój dba o swojego. Chyba już nadszedł czas, by uciec z tego kraju, albo umrzeć.

atulek

19.10.2011 9:3:42

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Można skomentować bardzo krótko: Chory kraj więc i chore przepisy.Już teraz policja to państwo w państwie,większość z nich robi co chce nadużywają władzy,perfidnie kłamią składając fałszywe zeznania etc i nie ponoszą żadnych konsekwencji,bo Sady policja i prokuratura to niemal jedna rodzina,a jak powszechnie wiadomo kruk krukowi...........Niedobrze się robi na myśl w jakim kierunku ten kraj zmierza.

gini

19.10.2011 8:34:24

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Komentowane zmiany mają niewielkie znaczenie praktyczne. Czytając artykuł i komentarze wydaje mi się, że wszyscy zapomnieli, że wykroczenia jak i przestępstwa ulegają zatarciu. Zatarcie skazania oznacza, że skazanemu na powrót przysługuje status osoby niekaranej. Z powyższego wynika, że w policji mogą pracować nawet mordercy, gwałciciele, szantażyści i inni zbrodniarze, z tym tylko że muszą parę latek odczekać. Okres potrzebny do zatarcia jest zróżnicowany w zależności od wagi popełnionego czynu. W przypadku wykroczeń zatarcie następuje po 2 latach od skazania. Co za różnica, czy przyjmą do policji złodzieja (do 250zł) po roku, czy pod dwóch latach od skazania.

gruby

19.10.2011 8:24:46

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Powodem tych zmian jest ucieczka policjantów na emeryturę, ponieważ rząd nie potrafi zapewnić stabilizacji pracy. Przyjmują na szybko, żeby zdążyć przed Euro 2012. A ilość nie zawsze idzie w jakość.

razowy

19.10.2011 8:15:44

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Do e: Błędu nie ma, przeczytaj wspomniany art. 134. § 1 k.w. "Kto przy sprzedaży towaru lub świadczeniu usług oszukuje nabywcę co do ilości, wagi, miary, gatunku, rodzaju lub ceny, jeżeli nabywca poniósł lub mógł ponieść szkodę nie przekraczającą 100 złotych..." Zatem "drobne oszustwo" to wykroczenie, nie przestępstwo ;-P

e

19.10.2011 7:39:54

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

mertoryczny błąd w artykule, oszustwo jest przstępstwem, a nie wykroczeniem. Ścigane jest jako przestępstwo, bez względu na kwotę.

_arp

19.10.2011 4:21:36

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Temat rzucony na Forum jest wart podtrzymania. Trzeba zaznaczyć, że Policja to struktury bardzo rozgałęzione a w tych strukturach potrzebni są ludzie różnego kalibru i o różnych umiejętnościach. Jest rzeczą pewną, że złodziejaszek czy huligan Komendantem Policji nie zostanie, nad takimi karierami jest czuwanie. Natomiast etaty tzw. donosicieli, ludzi znających środowiska marginesowe których penetracja w dzisiejszych czasach staje się koniecznością i jest jednym z wymogów stabilizacji ogólnej może w skali większej wspomóc działania Policji. Pytanie podstawowe narzuca sie samo - czy wiedzę i umiejętności takich ludzi warto wykorzystać i zapłacić pieniędzmi społecznymi.

emerty

18.10.2011 22:36:40

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

do tego dodajcie że znieśli granice wiekowe więc może wstąpić 45 letni osobnik i fakt że znaczenie zostały obniżone wymagania psychiczne , psychologowie już za głowy się łapią jakie osoby są przyjmowane do służby . nie jestem za tym żeby za mandat za zaśmiecanie odrzucić kandydata ale za kradzieże sklepowe czy jazdę w stanie po użyciu , tak , tak ,tak . są wykroczenia i wykroczenia , nie można mówić że są wszystkie jednakowe , przecież teraz złodzieje liczą towar żeby się nie wpakować w przestępstwo , patrzą ile tankują na stacjach zanim odjadą , i czy to jest takie samo wykroczenie jak wyrzucenie peta na wyprzedzający cię radiowóz ????

pirek

18.10.2011 21:43:46

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Nareszcie "sami swoi". Nie muszą się czaić, gdy obrobią pijaka, albo i zwykłego obywatela, gdy się nadarzy okazja.

Barbrara Stelęgow

18.10.2011 18:42:39

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Nie tylko złodzieja, ale np. policjanta w roli fałszywego świadka, bo to najbardziej kryminogenna grupa zawodowa (zakładam, że są wyjątki) . Ja z takimi miałam do czynienia. To panowie Starus i Walicki z komendy na Żeromskiego w Warszawie. Mam dowody, że zgłosili sie do sprawy, by zeznać nieprawdę.

kontra

18.10.2011 15:52:39

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

To juz przekroczenie wszelkich granic przyzwoitości. Z jakich srodowisk beda policjanci taka ich służba dla obywateli. Wszelkiego rodzaju gangi będą miły swoje wtyczki w policji no i dochodzenia beda prowadzone ze pożal się Boże.

znawcaxD

18.10.2011 11:16:55

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Uwazam ze poprostu trzeba poznac czlowieka , tym sie kierowac czy chce czy sie nadaje , czy interesuje sie wogole takim zawodem

Clever

18.10.2011 9:57:14

Re: Łatwiej zostać policjantem. Przyjmą nawet złodzieja

Jakiś jebany idiota który sam nie przestrzega będzie uczył nas jak przestrzegać prawa, widać poza tym ze rząd robi sobie miejsca do pracy po skończeniu swojej egzystencji w świecie politycznym

AdamWro-Klo

18.10.2011 8:23:22

Złodzieja ale krótkowidza to już nie

Nie przyjmą za to kogoś kto jest krótkowidzem (nawet po operacji korekcyjnej) choćby nie wiem jakie miał kwalifikacje bo policjant po pierwsze musi być osiłkiem a dopiero potem mieć coś pod sufitem.

Pokaż wszystkie komentarze (20)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: