Lekarz brał łapówki
Dzięki współpracy stołecznych policjantów z wydziału dw. z korupcją i funkcjonariuszy żandarmerii woskowej zatrzymano 52-letniego lekarza z wojskowej komisji lekarskiej. Mężczyzna został przyłapany na gorącym uczynku, gdy za wydanie pozytywnego orzeczenia o przydatności do służby wojskowej przyjął 2.500 złotych łapówki.
Pierwsze informacje o korupcyjnych zachowaniach 52-letniego lekarza dotarły do policjantów z komendy stołecznej Policji od funkcjonariuszy mazowieckiego okręgu żandarmerii wojskowej w Warszawie. Śledztwo w tej sprawie prowadzone było pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej.
Z informacji zebranych w trakcie prowadzonego postępowania wynikało, że lekarz - pułkownik w stanie spoczynku, był członkiem terenowej komisji lekarskiej w Warszawie i właśnie podczas wykonywania swojej pracy przyjmował żołnierzy służby zasadniczej łapówki w zamian za wydanie pozytywnego orzeczenia o przydatności do służby wojskowej.
Funkcjonariusze wydziału dw. z korupcją wykorzystując środki prawne, które daje im ustawa o Policji, przeprowadzili wczoraj dwukrotne kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej lekarzowi. 52-letni Janusz P. przyjął obie łapówki o łącznej kwocie 2.500 złotych. Podczas przeszukania jego mieszkania policjanci znaleźli 180 tys. złotych, pochodzące prawdopodobnie z przyjmowanych łapówek. Gotówkę oraz dwa samochody o wartości 110 tys. złotych należące do lekarza zabezpieczono na poczet przyszłych kar.
Lekarza zatrzymano. Dziś zostanie on przesłuchany w prokuraturze i usłyszy zarzuty przyjmowania korzyści majątkowej. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecyduje o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci zajmujący się sprawą 52-latka ustalają kolejne osoby, które żądały i te, które wręczały łapówki, w zamian za pozytywne orzeczenia o przydatności do służby wojskowej. Każda osoba, która dobrowolnie zgłosi się do Policji i zawiadomi o popełnieniu przestępstwa zanim organ Policji się o tym dowie, nie poniesie odpowiedzialności karnej.
Źródło: www.policja.pl, KSP, 14 października 2008
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?