List żelazny dla oskarżonego. Jak będzie działał?

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania karnego w zakresie instytucji listu żelaznego. Zgodnie z powołanymi przepisami jeżeli oskarżony przebywający za granicą złoży oświadczenie, że stawi się do sądu lub prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy, to właściwy miejscowo sąd okręgowy może mu wydać list żelazny.

Wydanie listu żelaznego oznacza dla oskarżonego, że będzie on odpowiadał z wolnej stopy, tzn. będzie pozostawał na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania karnego, jeżeli będzie przestrzegał następujących warunków:

- będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu lub prokuratora,

- nie będzie opuszczał bez zezwolenia sądu obranego w kraju miejsca pobytu,

- nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne.

Obowiązujący dotychczas przepis art. 284 § 2 k.p.k. przewiduje możliwość wnoszenia zażalenia od postawienia sądu odwołującego list żelazny oraz postanowienia o przepadku przedmiotu poręczenia lub ściągnięciu wartości majątkowych w razie odwołania listu żelaznego. Natomiast nie przewiduje środków odwoławczych w przypadku odmowy wydania listu żelaznego.

Nowela zmienia ten niekorzystny stan prawa dla oskarżonego. W celu poszanowania jego prawa do wolności osobistej dokonuje zmiany art. 284 § 2 k.p.k. Wprowadza bowiem możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania listu żelaznego.

(źródło: prezydent.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika