Miejska prohibicja. Sprawdź, gdzie nie kupisz piwa

Radni Wrocławia przegłosowali uchwałę, według której od 21 do 6 rano nie będzie można kupić alkoholu w centrum miasta.

Uchwała ma obowiązywać po 14 dniach od publikacji, czyli już pod koniec tego miesiąca. Zakaz wprowadzono na próbę. Potrwa ona do 30 września 2012 roku. Po tym czasie urzędnicy podsumują efekty działań w ramach nowych rozwiązań i zdecydują, czy zakaz sprzedaży alkoholu w tych godzinach wejdzie w życie na stałe.

Uzasadnienie prohibicji jest niezwykle krótkie: Szczególny charakter staromiejskiego centrum Wrocławia stał się punktem wyjścia dla propozycji ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych.

Porady prawne

W praktyce, uchwała dotyczy 10 sklepów w centrum miasta. W uchwale podano konkretne ulice, na których zakaz ma obowiązywać. Nie będzie on dotyczył restauratorów.

Na jakich ulicach prohibicja ma obowiązywać?

1) ul. Oławska - od skrzyżowania z ul. Piotra Skargi i ul. Bł. Czesława do ul. Kazimierza Wielkiego;
2) ul. Kazimierza Wielkiego - od ul. Oławskiej do ul. Krupniczej;
3) ul. Krupnicza - od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Pawła Włodkowica;
4) ul. Pawła Włodkowica;
5) ul. Ruska - od ul. Pawła Włodkowica do Placu Jana Pawła II; 6) Plac Jana Pawła II;
7) ul. Św. Mikołaja - od Placu Jana Pawła II do ul. Wszystkich Świętych;
8) ul. Wszystkich Świętych;
9) ul. Alfreda Cieszyńskiego;
10) ul. Nowy Świat - od skrzyżowania z ul. Cieszyńskiego do ul. Grodzkiej;
11) ul. Grodzka;
12) ul. Piaskowa;
13) ul. Św. Katarzyny;
14) ul. Bł.Czesława - do skrzyżowania z ul. Oławską i ul. Piotra Skargi.

Czy sprzedawcy mogą walczyć o zmianę uchwały? – Można przyjąć, że narusza ona interesy właścicieli sklepów – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Maciej Bogucki, radca prawny z kancelarii Mamiński & Wspólnicy.

- Zaskarżenie uchwały jest zatem możliwe i powinno zostać wniesione do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Złożenie skargi musi jednak zostać poprzedzone wezwaniem Rady Miasta przez właścicieli sklepów do usunięcia naruszenia poprzez uchylenie uchwały. Po odmowie uwzględnienia wezwania lub braku zajęcia stanowiska w terminie do załatwienia sprawy, czyli 30 dni, otwiera się droga sądowa – wyjaśnia Maciej Bogucki

Radca dodaje, że skarga złożona bez uprzedniego wezwania zostanie odrzucona przez WSA.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • RYSZARD 2013-07-15 22:40:50

    POPIERAM . BEZ KOMENTARZA .

  • Turysta emeryt 2013-07-12 16:57:10

    "Wraca nowe", jak bumerang. Też uważam to za kompletny idiotyzm. Pozorne działania chcących się "wykazać" urzędasów, którzy w większości, gdy obowiązywały różne zakazy - w tym alkohol od 13-tej! - siusiali jeszcze w majtki. Nie wiedzą, że były meliny, "babcie toaletowe" i setki miejsc handlujących niewiadomego pochodznia alkoholem! Pomysły takie uderzają przede wszystkim w całe społeczeństwo, a wcale nie w alkoholików i nocnych rozrabiaków, tacy zawsze znajdą zaopatrzenie w alkohol!. Te restrykcje pozostaną bez wpływu na zmniejszenie niebezpieczeństwa nocnych rozbojów i napadów! Już nie jeden raz to udowodniono! Natomiast takie posunięcia skutecznie zrażą turystów, zwłaszcza zagranicznych do zwiedzania Wrocławia.

  • wolik 2013-07-11 14:20:19

    Kolejny idiotyzm!!! Wszelkie zakazy nakazy skłaniają do ich łamania i nieprzestrzegania. Tak było za komuny, gdzie zabraniano sprzedaży alkoholu tu i tam... I co z tego wychodziło ? Masa melin, narąbanych pijaczków na ulicach koło melin. A jak zniesiono zakazy to zmniejszył się stopień alkoholowej degeneracji. Widocznie radni i pseudopolitycy chcą się wykazać i uchwalają takie IDIOTYZMY !!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika