Mija termin dla głosujących poza domem
Masz ostatni dzień na zdobycie zaświadczenia, które pozwoli wybrać posła i senatora w dowolnym miejscu Polski.
W niedzielę wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy przez kolejne cztery lata będą reprezentować nas w parlamencie.
Nie każdy będzie niestety 9 października w miejscu, gdzie jest dopisany do spisu wyborców. Przypominamy, że tylko tam można wrzucić głos do urny.
Jeśli masz ważny weekendowy wyjazd, nie musisz jednak rezygnować z wyborów. Wystarczy, że złożysz wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem będziesz mógł pójść do dowolnego lokalu wyborczego na terenie Polski. Zaświadczenie pozwoli oddać głos nawet za granicą oraz na polskim statku.
Wniosek musi zawierać: imię i nazwisko, imię ojca, numer PESEL oraz adres zamieszkania. Nie musimy sporządzać go samodzielnie. Można skorzystać z gotowego wzoru, który udostępniamy poniżej.
WNIOSEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA O PRAWIE DO GŁOSOWANIA
Wniosek składamy w urzędzie miasta czy gminy, na terenie której jesteśmy ujęci w spisie wyborców (zazwyczaj tam, gdzie jesteśmy zameldowani na stałe). Trzeba to zrobić najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, czyli do 7 października. Za złożenie wniosku i wydanie zaświadczenia nie płacimy ani grosza. Idąc do urzędu pamiętajmy, by mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport).
Nie masz czasu? Nie musisz być osobiście
Na wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania nie trzeba w ogóle czekać. Dostaniemy je od ręki, zaraz po złożeniu wniosku.
Jeśli ktoś nie ma jednak czasu na wizytę w urzędzie, może załatwić sprawę przez osobę trzecią. Wówczas sporządzamy wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym podajemy swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL oraz dane osoby upoważnionej do odebrania dokumentu.
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
CZY ZAGŁOSUJĘ JAK ZGUBIĘ ZAŚWIADCZENIE? JAK POPRAWNIE WYBRAĆ POSŁA I SENATORA?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zgubić wydanego zaświadczenia. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie dostaniemy kolejnego, ani nie oddamy głosu w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani. Gubiąc zaświadczenie pozbywamy się praktycznie możliwości udziału w wyborach.
Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Przypominamy, że w najbliższą niedzielę głosowanie zacznie się i skończy później niż w poprzednich wyborach. Zamiast od 6 do 20 lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 21.
Idąc do lokalu wyborczego poza miejscem zamieszkania dostaniemy karty do głosowania po przedstawieniu komisji dowodu tożsamości oraz wspomnianego zaświadczenia.
Pierwsza karta będzie dotyczyć wyborów do Sejmu, na drugiej znajdziemy nazwiska kandydatów do Senatu. By uniemożliwić wielokrotne oddanie głosu przez tą samą osobę, zostaniemy poproszeni o potwierdzenie wydania kart podpisem w spisie wyborców.
By nasz głos był ważny, musimy postawić znak X (dwie przecinające się linie) w kratce z lewej strony obok nazwiska tylko jednego kandydata na posła. W ten sposób wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Jeżeli na karcie postawimy więcej znaków X lub nie postawimy ani jednego, nasz głos nie będzie się liczył.
Tak samo postępujemy w przypadku wyborów do Senatu. Jeżeli postawimy więcej znaków X lub nie postawimy ani jednego, nasz głos również zostanie uznany za nieważny.
Jeżeli w danym okręgu zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wyborca głosuje na niego stawiając znak X w kratce oznaczonej słowem TAK z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku X w kratce oznaczonej słowem NIE z lewej strony obok nazwiska tego kandydata oznacza, że jest to głos ważny, oddany przeciwko wyborowi kandydata.
Po wybraniu kandydatów wrzucamy głos do urny. Trzeba to zrobić tak, by zadrukowana strona nie była widoczna.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?