e-prawnik.pl Porady prawne

Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

28.2.2011

Od 1 marca zniknie około 40 proc. punktów nocnej opieki medycznej. Za to pójdziemy do tego lekarza, który będzie bliżej.

- Obecnie nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest związana z lekarzem POZ, do którego zadeklarował się pacjent – wyjaśnia dla e-prawnik.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ.

Oznacza to, że w razie np. nocnej gorączki zostaniemy przyjęci tylko w konkretnej placówce. - I to od 1 marca ulegnie zmianie. Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będą mogli korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki – tłumaczy Marta Banaszak-Osiewicz.

Po zmianach pacjenci będą mogli pojechać zatem do punktu, do którego mają szansę najszybciej dotrzeć. Problem w tym, że w skali kraju będzie ich o blisko połowę mniej.

- Doprowadzi to do tego, że będzie bardzo dużo pacjentów na jeden punkt, co znacznie wydłuży kolejki – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl dr Wiesława Fabian prezes zachodniopomorskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz szefowa dużego szczecińskiego NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej.

Według niej najbardziej stracą pacjenci w rozległych wiejskich powiatach, gdzie zaludnienie jest niskie. – Aby dojechać do lekarza w nocy będą musieli często pokonywać bardzo duże odległości – uważa dr Fabian.

Przykładowo w Szczecinie działa 12 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zostaną tylko 4. W całym województwie zachodniopomorskim jest ich około 100. Po 1 marca będzie jedynie 25.

NFZ podzieli bowiem województwa na rejony, których obszar będzie zależał od ilości mieszkańców - stworzone zostaną rejony do 50 tys. 100 tys., 150 tys. oraz powyżej 150 tys. mieszkańców. Rejonem będzie np. powiat, grupa powiatów, gmina lub jedna dzielnica. Im zaludnienie wyższe, tym rejon mniejszy.

– Każdy z nich będzie obsługiwany przez  wybranego w drodze konkursu świadczeniodawcę – tłumaczy Marta Banaszak-Osiewicz. Na każde rozpoczęte 50 tys. osób będzie wymagany co najmniej jeden lekarz i jedna pielęgniarka. Takich zespołów może być w każdym rejonie kilka.

Mimo mniejszej ilości punktów NFZ zagwarantuje na leczenie w nocy i w święta środki finansowe na takim samym poziomie jak przed zmianami, czyli około 605 mln zł rocznie.

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna – podstawowa opieka zdrowotna udzielana w godzinach od 18.00 do 8.00,
w dni wolne od pracy i w święta, w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne i udzielane bez skierowania.

Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku (z poradnika NFZ):
- nagłego zachorowania;
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi (z poradnika NFZ):
- zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością);
- infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku;
- bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych;
- bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych;
- biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku;
- zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu;
- nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.;
- zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

PODSTAWA PRAWNA: ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

zbulwerysowana ło

1.3.2011 21:45:3

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

A moim skromnym zdaniem, to w kasie państwowej jest zbyt dużo pieniędzy. I stąd kretyńskie pomysły zarówno rządzących jak i prezesików w NFZ. Ja mam inną, ale bardziej radykalną propozycję. A mianowicie taką: załatwmy wreszcie dla naszych "ukochanych decydentów pomoc medyczną u dobrych psychiatrów. To jedyne wyjście jeśli chcemy dożyć przyszłego roku. Ta pomoc jest niezbędna dla "przygłupich decydentów". Inaczej za ich głupotę, my zapłacimy własnym zdrowiem, lub co gorsza, życiem. Jeśli tak ma wyglądać ochrona życia ludzkiego, od poczęcia, aż do naturalnej śmierci, to ja bardzo dziękuję szanownej pani minister. Ta paniusiusia nie nadaje się nawet do sprzątania ulic, a próbuje nas "leczyć". A chciałabym przypomnieć, że ta decyzja to nic innego , jak świadome narażenie polaków na utratę życia, lub zdrowia. A to jest ordynarne Przestępstwo, przeciwko życiu i zdrowiu. I co na to ta kretynka siedząca na stołku ministra nie(zdrowia)? I za taki czyn, grozi odpowiednia kara i to z KK. Więc radzę się dobrze zastanowić, nim będzie za późno na korektę!!!!

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

wsciekly

28.2.2011 11:11:5

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

A ja bym wszystko sprywatyzował!!!!! Przez cały rok pracodawca odprowadza składki do ZUS, a jak trzeba pójść do lekarza to stoję w kolejkach. Więc po co to wszystko?

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

mrnobody656

28.2.2011 11:10:52

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

Kolejny genialny pomysł NFZ. Skoro obecnie mamy problem z zatłoczonymi placówkami, zmniejszenie ich o połowę skończy się katastrofą. Najbliższa placówka, czyli gdzie? Dla wielu osób to będzie zbyt daleko, aby zdążyć an czas.

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

krzyś

28.2.2011 11:7:52

Re: Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok

"Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi (z poradnika NFZ)..." a w pozostałych przypadkach doktorek ma prawo za moje pieniądze spać jak suseł -skandal

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ