Mniej lekarzy w nocy i święta. Będzie tłok
Od 1 marca zniknie około 40 proc. punktów nocnej opieki medycznej. Za to pójdziemy do tego lekarza, który będzie bliżej.
- Obecnie nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest związana z lekarzem POZ, do którego zadeklarował się pacjent – wyjaśnia dla e-prawnik.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ.
Oznacza to, że w razie np. nocnej gorączki zostaniemy przyjęci tylko w konkretnej placówce. - I to od 1 marca ulegnie zmianie. Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będą mogli korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki – tłumaczy Marta Banaszak-Osiewicz.
Po zmianach pacjenci będą mogli pojechać zatem do punktu, do którego mają szansę najszybciej dotrzeć. Problem w tym, że w skali kraju będzie ich o blisko połowę mniej.
- Doprowadzi to do tego, że będzie bardzo dużo pacjentów na jeden punkt, co znacznie wydłuży kolejki – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl dr Wiesława Fabian prezes zachodniopomorskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz szefowa dużego szczecińskiego NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej.
Według niej najbardziej stracą pacjenci w rozległych wiejskich powiatach, gdzie zaludnienie jest niskie. – Aby dojechać do lekarza w nocy będą musieli często pokonywać bardzo duże odległości – uważa dr Fabian.
Przykładowo w Szczecinie działa 12 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zostaną tylko 4. W całym województwie zachodniopomorskim jest ich około 100. Po 1 marca będzie jedynie 25.NFZ podzieli bowiem województwa na rejony, których obszar będzie zależał od ilości mieszkańców - stworzone zostaną rejony do 50 tys. 100 tys., 150 tys. oraz powyżej 150 tys. mieszkańców. Rejonem będzie np. powiat, grupa powiatów, gmina lub jedna dzielnica. Im zaludnienie wyższe, tym rejon mniejszy.
– Każdy z nich będzie obsługiwany przez wybranego w drodze konkursu świadczeniodawcę – tłumaczy Marta Banaszak-Osiewicz. Na każde rozpoczęte 50 tys. osób będzie wymagany co najmniej jeden lekarz i jedna pielęgniarka. Takich zespołów może być w każdym rejonie kilka.
Mimo mniejszej ilości punktów NFZ zagwarantuje na leczenie w nocy i w święta środki finansowe na takim samym poziomie jak przed zmianami, czyli około 605 mln zł rocznie.
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna – podstawowa opieka zdrowotna udzielana w godzinach od 18.00 do 8.00,
w dni wolne od pracy i w święta, w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne i udzielane bez skierowania.
Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku (z poradnika NFZ):
- nagłego zachorowania;
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi (z poradnika NFZ):
- zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością);
- infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku;
- bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych;
- bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych;
- biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku;
- zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu;
- nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.;
- zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).
PODSTAWA PRAWNA: ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?