Więcej beneficjentów świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

Co przewiduje ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji poszerza krąg beneficjentów ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przez modyfikację przesłanek, od spełnienia których uzależnione jest prawo do ubiegania się o to świadczenie.

Porady prawne

Przyjęta regulacja:

  • uniezależnia możliwość uzyskania świadczenia od pełnienia funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie i rezygnuje z przesłanki kadencyjności;
  • skraca liczbę lat pełnienia funkcji sołtysa uprawniającą do uzyskania świadczenia pieniężnego – z 8 do 7 lat.

Nowelizacja wprowadziła też zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w przypadku, gdy wnioskodawca nie dysponował danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Konieczność uzyskania oświadczeń potwierdzających tę
okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3 osób.

Nowelizacja  w art. 2 (zmiany w ustawie z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – art. 2 ust. 2) przewiduje wyłączenie świadczenia uzyskiwanego na podstawie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które wpływają na wysokość świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Przyjęta regulacja zawiera przepisy przejściowe, które będą stanowić podstawę prawną do rozpatrzenia spraw wszczętych i niezakończonych, w oparciu o nowe kryteria ustawowe, zarówno w zakresie wymaganego okresu pełnienia funkcji sołtysa, jak i sposobu dokumentowania tego okresu (art. 3). Poza tym zmiana wysokości świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które zostało przyznane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy osobie pobierającej świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, nastąpi z urzędu (art. 4).

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. 16 września 2024 r.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. z 2024 r. poz. 1246).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika