Na konferencji z okazji jubileuszu nadzoru budowlanego

W siedzibie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Warszawie 25 września br. odbyła się konferencja pt.: "80 lat nadzoru budowlanego w Polsce". Wzięli w niej udział przedstawiciele parlamentu, rządu, samorządu zawodowego działającego w branży budowlanej, środowisk akademickich oraz urzędów i instytucji współpracujących z nadzorem budowlanym. Państwową Inspekcję Pracy reprezentował szef urzędu Tadeusz Jan Zając.

Główny inspektor pracy pogratulował kierownictwu i pracownikom nadzoru budowlanego wspaniałych osiągnięć i bogatej tradycji.

- Nie ulega wątpliwości - powiedział - że dla inspekcji pracy służby nadzoru budowlanego są niezwykle ważnym partnerem. Nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym w procesie budowlanym nie da się przecież oddzielić od nadzoru i kontroli bezpieczeństwa oraz ochrony pracy. Jedno warunkuje drugie, zwłaszcza w tak trudnym dziale gospodarki narodowej, jakim na całym świecie jest budownictwo, charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka zawodowego.

Porady prawne

Tadeusz Jan Zając podkreślił, że zmniejszenie ryzyka zawodowego w budownictwie od lat jest jednym z priorytetów w działalności Państwowej Inspekcji Pracy. Mówił o bliskich związkach inspekcji pracy z nadzorem budowlanym opartych na realizacji porozumienia o współpracy. Efektem są m.in. wspólne kontrole inspektorów obu urzędów na placach budowy oraz kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych i pomieszczeń pracy. Inspektorzy współpracują również przy ustalaniu przyczyn i okoliczności katastrof budowlanych zaistniałych na terenie zakładów pracy.

- Tylko dobrze skoordynowane działania wszystkich stron uczestniczących w procesie budowlanym mogą przynieść oczekiwane rezultaty w postaci bezpieczeństwa budowlanego i bezpieczeństwa pracy - stwierdził główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. - Takich właśnie efektów życzę organom nadzoru budowlanego, a także instytucji, którą mam zaszczyt kierować. Wspólnym naszym celem jest bowiem bezpieczniejsza realizacja inwestycji budowlanych.

Zaprezentowane podczas konferencji referaty dotyczyły rozwoju i wybranych aspektów prawa budowlanego, problematyki wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, stanu rynku wyrobów budowlanych, a także współpracy nadzoru budowlanego z jednostkami badawczymi.

Zasłużonym pracownikom nadzoru budowlanego wręczono odznaczenia państwowe.

W organach nadzoru budowlanego zatrudnionych jest obecnie ok. 3,2 tys. osób. Na jednego merytorycznego pracownika powiatowych inspektoratów przypada średnio 156 rozpoczynanych budów i 100 obiektów oddawanych do użytkowania. Natomiast sprawami kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu w Polsce zajmuje się ok. 100 inspektorów z wojewódzkich inspektoratów i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika