Nadchodzą zmiany w paszportach

Sejm uchwalił dziś nowelę ustawy o dokumentach paszportowych. Zakłada ona, że wniosek o wydanie paszportu będzie można składać w dowolnym urzędzie wojewódzkim. Zmieni się też procedura starania o paszport tymczasowy, dzięki czemu łatwiej będzie go uzyskać.

Do tej pory wniosek o paszport trzeba było złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, organem paszportowym właściwym do wydania paszportu lub udzielenia odmowy w kraju ma być wojewoda, do którego wpłynie wniosek. Za granicą zaś - konsul.

Nowelizacja poszerza także katalog przypadków, w których można się starać o paszport tymczasowy. Otrzymać go będą mogły osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem. Do tej pory nie było to możliwe.

Zmienia się też procedura wydawania drugiego paszportu. Obecnie wniosek o niego należy składać w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, bez względu na miejsce zamieszkania. Po zmianach, minister będzie wydawał decyzję w sprawie wyrażenia zgody bądź też odmowy na wydanie drugiego paszportu, natomiast przyjęcia wniosku i wydania paszportu dokonywać będzie dowolny organ paszportowy, wybrany przez obywatela.

Za nowelizacją opowiedziało się 431 posłów. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

carinae

2.11.2012 17:23:22

Re: Nadchodzą zmiany w paszportach

Kiedy te zmiany zejda w zycie?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.3.2018

  E-recepty nadchodzą

  Parlament uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Dzięki niej będzie mogła być wystawiana elektroniczna recepta.

 • 27.8.2014

  Nadchodzą zmiany w ordynacji podatkowej

  Opublikowany niedawno projekt Ministerstwa Finansów dotyczący zmian w ordynacji podatkowej budzi zastrzeżenia ekspertów. Chodzi m. in. o tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego, której (...)

 • 25.8.2006

  Jak uzyskać paszport?

  Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, (...)

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)